voor de schoonheid van de stad. Dan komt daar nog iets merkwaardigs bij. Wanneer ergens in Nederland de dorpskerk, het raadhuis of een oude gevel gerestaureerd moet worden, is de eerste daad een brief naar den Haag om een geldelijke bijdrage, hoe meer hoe liever, dan naar de Provincie, de Gemeente, de Synode, het Polder bestuur om te trachten het daarheen te leiden dat men zelf weinig te betalen heeft. Doch de Amsterdammer doet dat niet. Hij houdt niet gaarne de hand op voor den Haag, de Provincie of de Gemeente. Hij vraagt wat 't kost, begint er aan en betaalt het zelf. Heeft hij geen geld, dan wacht hij even tot 't schikt, maar doet 't zelf. Dat is de eigenaardige vrijheidszin van den Amsterdam mer. Hoevele gevels zijn er in de laatste tien tot twintig jaren gerestaureerd, buiten de torens, kerken, bankiers kantoren. We denken aan den toren van de Engelsche kerk op den Bagijnhof, de Luthersche oude kerk, de stadstorens, het Korenmetershuisje op den N.Z. Voor burgwal, het Huis met de Hoofden aan de Keizersgracht, het Huis aan de Drie Grachten, het Rembrandthuis, de Militiezaal aan den Singel, de Saaihaal aan de Staal- straat, het Makelaarskantoor, de tallooze grachtenge vels. Bij geen van deze restauratiën werden overheids bijdragen gevraagd. Slechts heel enkele gevallen zijn in Amsterdam bekend waar dit wel het geval was; de huis jes de Gouden Spiegel en de Zilveren Spiegel aan het Kattegat bij de Nieuwe ronde Luthersche kerk en het huis N.Z. Voorburgwal hoek Wijde steeg, waar nu de Vereeniging van Assuradeuren is gehuisvest, beide eigendom van de vereeniging Hendrick de Keyser, die onmogelijk de kosten van volledige restauratiën kan dragen. De restauratie aan de stad, aan de bouwwerken, de grachten, de boomen, de waterpartijen om de stad, de kleuren van schilderwerk, het opruimen van ontsierin gen van antennemasten en reclameborden, kortom alles wat de schoonheid van de stad raakt en haar roemruchte historie, dat doet de Amsterdammer zelf. 90

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 99