achteruit door vervuilde grachten, overvulde huizen met kelder- en zolderwoningen en vele andere onge rechtigheden, nu neemt dat alles een keer. Door de groote nieuwe rioleering die gestadig vordert, geuren de grachten niet meer, zwemmen de koppels wilde een den weer door de Reguliersgracht, ziet men daar zelfs nu en dan een vischhengel. Door „onbewoonbaar" ver klaringen komen niet-menschwaardige verblijven leeg te staan, worden afgebroken en vernieuwd. De schoon heidscommissie doet daarbij goed werk door te zorgen dat deze nieuwe huizen zich voegen in de oude stad, waarbij zelfs herhaaldelijk oude bouwfragmenten van geveltoppen, gevelsteenen en sieraden weder worden toegepast. Als iets nieuws van de laatste jaren is daar de Monu mentenverordening. Dat komt omdat Nederland geen monumentenwet heeft. Nu doen de gemeenten dat zelf. Bij deze verordening behoort een Monumentenlijst. Het heeft heel wat zorgen deze samen te stellen. De een juicht wanneer zijn gevel op de lijst komt, als een on derscheiding. De ander roept een advocaat te hulp om zich te verzetten tegen het onrecht om op een huis een bepaling te maken die de waarde beïnvloeden kan. Deze Monumentenlijst heeft ook een bezwaar. Men zet er, zooals voor de hand ligt, de kostelijkste monumenten, de fraaiste gevels op en de overblijfselen van echte historiestukken. Daarmede zijn tallooze minder belang rijke doch heel goede oude gevels min of meer vogel vrij verklaard. En dan, de Monumentenverordening be treft alleen het uitwendig aanzien der bouwwerken, niet het inwendige, zoodat fraaie interieurs in het geheel niet beschermd zijn. Het beste werk doet nog de „Schoonheidscommissie- Centrum", die eiken goeden ouden gevel tracht te be houden en die elke verbouwing aan een „Monument" evenzeer in handen krijgt. Dat ook met de beste bedoe lingen en middelen niet alles behouden kan blijven, is 88

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 97