87 nexatie van gedeelten van aangrenzende gemeenten. Dat maakte het mogelijk een begin te maken voor een groot plan voor uitleg van de geheele stad, rondom, aanslui tende aan de goede en slechte wijken, om te trachten in den chaos weder orde te brengen. Wel zeer moeilijke deelen waren daarbij de wilde bebouwing van ongeor dende straten en op te laag niveau aangelegde neder zettingen in de geannexeerde gebieden. De „overkant", benoorden het Y, de aloude Volewijk, bleef tot op onzen tijd een wijd landschap tot zich daar, eerst schoorvoetend maar daarna volle kracht een uit breiding vormde voor vele duizenden Amsterdammers, die echter nog altijd in „Noord" wonen, dat in den klank iets heeft van koud en ver weg. Want het Y bleef het Y, er kwam geen brug. Niettemin bood „Noord" de gelegenheid om te maken wat elders nergens kon we gens de grondprijzen, huisjes voor één gezin, met een tuintje en zonder bovenburen. In „Oost" wilde het niet best. De groote gasfabriek, de spoorwegkruising, het diepe gat van de Watergraafs meer waren groote bezwaren. Eerst na vele jaren strijd zijn deze euvelen overwonnen en is daar nu bezig een goed en gezond stadsdeel te verrijzen. In „West" ging het streven uit naar de massawoning, rijen van honderden dezelfde woningen, alsof ook de mensch een massaproduct zou zijn. Niettemin zijn deze straten en woningen heel wat beter dan de vroegere huis vesting der arbeiders en schralen van beurs in versleten woningen en krotten. Oost, West, Zuid, Noord, hebben in hun klank ieder iets eigens opgenomen. Wanneer van twee dezelfde straten de een nog net in Zuid en de andere in West ligt, is de eerste meer in trek, 'n beetje deftiger. Het standsverschil is onuitroeibaar. Wat bleef was Amsterdam, zooals het nu heet „Cen trum". Daar ademt steeds een andere sfeer. En geen wonder, 't wordt er al maar beter. Liep vroeger de stad

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 96