86 waar voor de bebouwing een schoonheidscommissie aesthetische eischen ging stellen. Het duurde echter nog vele jaren aleer aan den bouw meester H. P. Berlage opdracht verleend werd om een ontwerp te maken voor den nieuwen uitleg van de stad. De ontwerper had zijn naam gevestigd door de koop mansbeurs aan het Damrak die, als de knuppel in 't hoenderhok, in den tijd van stijlnamaak, daar stond als de inluiding van een nieuw tijdvak. Het plan omvatte het deel van den uitleg tusschen Amstel en Schinkel, wat geworden is het „Nieuwe Zuid", met het Noorder Amstelkanaal, Zuider Amstelkanaal, Apollolaan en om geving. Groote, ruime wegen met plantsoenen en water in het stadsgezicht hebben deze buurt gemaakt tot een schoon stedebouwkundig stadsdeel. Bij de totstandko ming werd wel iets gewijzigd en herzien, maar in hoofd zaak is het ontwerp aangehouden. De schoonheidscom missie, die inmiddels gegroeid was in ervaring en ge zag, deed er het hare toe bij, evenals de Gemeentedien sten die den weg en wat daarbij behoort verzorgden. Een belangrijk keerpunt was de totstandkoming van de Gemeentelijke Bouwverordening in 1902 als uitvloeisel van de Woningwet, een werkstuk van den toenmaligen Directeur van het Gemeentelijk Bouw- en Woningtoe zicht Ir. J. W. C. Teilegen, die later Burgemeester werd en die functie vervulde in moeilijke, opstandige jaren. Een van de artikelen van deze bouwverordening beval de zandophooging, opdat niet alleen de straat werd op gehoogd, ook de grond onder en achter de huizen. Nadien kon men aanschouwen dat de weiden buiten de stad meters hoog met schoon zand werden opgehoogd alvorens de straten werden aangelegd en de huizen ge bouwd. Dat was een groote hygiënische verbetering. In „Zuid" is 't nu even droog en even gezond wonen als in 't Gooi. Een volgende belangrijke stap was de stichting van een Gemeentelijk Bureau voor Stadsontwikkeling en de an-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 95