80 genheid vele uren in de archieflokalen door te brengen. Hij maakte zich Latijn en het oude schrift der charters eigen. De ijzeren kapel in de Oude kerk met het oude stadsarchief was voor hem toegankelijk. Hoevele uren zal hij achter de traliën doorgebracht hebben. Een groot standaardboek over de geschiedenis van Am sterdam schreef Jan ter Gouw. In onzen tijd grijpen de historici daar nog steeds naar, maar kunnen nooit na laten aanmerkingen te maken. Steeds leest men dat ter Gouw de bronnen niet vermeldt, dat hij er maar op los fantaseerde. Dat fantaseeren was, historisch gezien, in derdaad zijn zwak. Want historie is wetenschap gewor den en weten is weten, kunnen is iets anders en fanta seeren komt er heelemaal niet bij te pas. En toch deed dat Jan ter Gouw. Als hij goed op streek was, dan noem de hij zich Joannis Aurelius, dan schreef hij alleraar digste boekskens, dan dichtte hij vellen vol, dan sierde hij de prenten van zijn verzameling de Atlas ter Gouw met sierlijk penneschrift en gekleurde plaatjes, dan deed hij aan heraldiek en teekende hij de wapens van de stammen van Juda. Hij heeft een schat van wetenschap op het gebied van de geschiedenis van Amsterdam aan het daglicht ge bracht, maar dat hebben tijdgenooten zooals de archi varis Dr. P. Scheltema ook gedaan en na hem vele an deren, toegerust met academische voorbereiding en an dere wetenschappelijke opleiding. Hij heeft duizenden prenten van Amsterdam verzameld en ze keurig opge plakt op even groote velletjes vereenigd, opdat ze pre cies zouden passen in de kleine portefeuilles van het benepen kamertje. Doch hij knipte alle gravuren bij het bedrukte af, zoodat ze hun bekoring verloren en waar deloos werden. Zijn verzameling werd later in veiling verkocht en naar alle windstreken verspreid. Elk blad verraadt nu nog waar het vandaan is.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 89