meenteraad besloot twee stadstorens at' te breken, omdat ze voor tijdsaanwijzing niet noodig waren; de Haring- pakkerstoren en de Jan Roodenpoortstoren, dezelfde torens die het Bestuur van dezelfde stad in 1630 had laten bouwen tot versiering der stad. In de tweede helft der negentiende eeuw ontwaakte iets dat blijk gaf van wederopbouw van de schoonheid en van het historisch besef. Eerst heel langzaam, toen met eenparig versnelde beweging, om in onzen tijd te voeren tot schoonheidscommissie, monumentenverorde ning, stedelijk bureau voor het uitbreidingsplan van de stad, de Vereeniging Hendrick de Keyser tot behoud van historisch- en architectonisch belangrijke gebouwen, het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap, dat de eerste historische verzameling aanlegde, het Genootschap Am- stelodamum, den Bond Heemschut tot behoud van de schoonheid van Nederland en nog zoo heel veel meer. Deze geheele vervorming van het ideëel e begrip inzake de schoonheid heeft een volle eeuw geduurd en is nog niet geheel voltrokken. Nog in onzen tijd wordt degene die zich uitslooft voor het behoud der schoonheid, me nigmaal met een minzaam medelijden behandeld, om dat hij zooveel tijd en aandacht nutteloos besteedt. Want in de oogen van hen is cultuur alleen datgene wat geld opbrengt. Doch het aantal diergenen vermindert gelei delijk. Steeds verder ontwaakt het besef voor den plicht tot het behoud der schoonheid en van de monumenten van geschiedenis en kunst, van bouwwerken, boomen, grachten, molens, vestingwerken, heiden, bosschen, beken, rivieren, plassen en al datgene wat Nederland biedt. In de helft van dezen ongezienen worstelstrijd leefde Jan ter Gouw. Hij was schoolmeester, bovenmeester, H. d. S. Hij zal een eigen kamertje in zijn gemeentelijke school gehad hebben. Daar, en in zijn aanvallig huisje bij de Hoogesluis, bestudeerde hij de geschiedenis van Amsterdam en schreef hij zijn boeken. De vrije midda gen en de vele vacanties voor de jeugd gaven hem gele- 79

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 88