72 Op de Muider poort rustte niet veel zegen. Dat was altijd een lastig punt geweest. De eerste Muiderpoort, de St. Anthonispoort, staat er nog, op de Nieuwmarkt en de laatste Muiderpoort ook nog, aan de buitensingelgracht, daar waar op 't naambordje staat Mauritskade. Waar die andere gebleven zijn? De tweede stond voor de Breestraat, op de plek waar nu de groote synagoge staat. De werkteekening van deze poort, door Pieter de Keyser zoon van Hendrick is in den topographischen atlas van den schrijver. De derde werd, zoo reeds ver haald, per ongeluk een gordijn tever gebouwd en half gereed weer afgebroken. De vierde was er een van het standaardmodel, doch deze beliefde het in 1769 van de fundeering te glijden en te verdwijnen in den veenbo- dem naast de fundeering, zoodat zij afgebroken moest worden. De vijfde werd in 1790 gebouwd naar het ont werp van Cornelis Rauws, den toenmaligen stadsarchi tect. Doch al was de groote veste gereed, dan was de stad daarbinnen er nog niet. Dat groeide eerst heel lang zaam. Eerst kwamen de hoofdgrachten aan de beurt. Een ets van Ruysdael vertoont ons het graven van de Heeren gracht, waar nu de kruising met de Vijzelstraat is. De naar het jaarcijfer opvolgende oude plattegronden van de stad in tallooze drukken en herdrukken, geven ons een inzicht welk deel vroeg en welk deel later bebouwd werd en doen daardoor begrijpen hoe 't komt, dat in de eene straat vroegere bouwkunst te vinden is dan in de andere. Zelfs zijn er plekken te vinden, die nu nog niet bebouwd zijn, maar dan moet men goed den weg weten in de stad en op de oude kaarten. Op de kaart van Daniël Stalpaert is voor alles gezorgd, voor de rijke kooplieden de hoofdgrachten, voor de nij- veren de radiale straten, voor de smallen van beurs het Weteringkwartier, voor de vluchtelingen uit het verre Oosten buiten hun Uilenburg en Vlooyenburg flink wat ruimte, zoodat toen de Joden uit Spanje en Portugal verdreven werden en in Amsterdam een toevlucht zoch-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 81