de leden van het college beschikbaar werden gesteld. Van deze kaarten is één bewaard gebleven, een prachtig exemplaar, een groote kopergravure, gekleurd, met de wapens der toenmalige regeeringsleden, in een vergul de lijst, aanwezig in het Gemeente-archief.32) Er zijn van deze kaart echter ongekleurde exemplaren, hoewel in bescheiden getal. Daniël Stalpaert ontving tevens de opdracht voor het „afrooyen en afbakenen van de nieuwe werken". Hij was dus ook landmeter. Men moet er niet gering over denken wat het zeggen wil een vestingwerk uit te zetten dwars door het polderland, een samenstel van gordijnen en bolwerken, die 5/g van een grooten veelhoek omvat ten, met een lengte van wel 8 K.M. De geheele onder neming was wel goed voorbereid, want de gronden wa ren over een geweldig oppervlak gekocht en onteigend en voor de nieuwe bebouwing waren goede bebouwings voorschriften gemaakt. Onze tijd van urbanistiek kan er een lesje aan nemen dat te Amsterdam in de 17e eeuw aan de hoofdgrachten de perceelen grond door de stad verkocht werden in afgepaste rechthoekige terreinen met een voorgevelrooilijn, een stoepenlijn, een achtergevel rooilijn, een voorgevelrooilijn der tuinhuizen, benevens de hoogte daarvan. Is het wonder dat men bij de tallooze, zich herhalende bolwerken in 't wijde polderlandschap zich wel eens vergissen kon. In den topographischen atlas van den schrijver is een bouwkundige teekening van de fundee ring en den onderbouw van de Muiderpoort, die weder afgebroken werden omdat dit werkstuk per ongeluk een vak tever gezet was, in het gordijn tegenover de Rapen burgergracht inplaats van vóór de Plantage. Met taaie volharding werd de nieuwe, groote vesting vol tooid. Langs de waterzijde, in het Y, werd als vanouds de dubbele palenrij gemaakt, die zoowel als keering van een aanval gebruikt kon worden, als voor de scheep vaart. In de gaten waren drijvende stammen, de stads- 69

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 78