Doorluchte Stichteren van 's Werelts Achtste Wonder, Van soo veel Steens omhoog, op soo veel Houts van onder, Van soo veel Kostelicks, soo konstiglick verwrocht, Van soo veel Heerlickheits, tot soo veel Nuts gebrocht: God, die u Macht en Pracht met Reden gaf te voegen, God geev' u int Gebouw, met Reden en Genoegen, Te toonen wie gij sijt, en, daer ick 't al in sluyt, Heil zij daer eeuwigh in en Onheil eeuwigh uyt. Ist oock soo voorgeschickt, dat dese Marmre Muren, Des Aertrijcks uyterste niet hebben te verduren, En werd het noodigh, dat het Negende verschijn' Om 's achtsten Wonderwercks nakomelingh te sijn: God, uwer Va'dren God, God uwer Kind'ren Vader, God, soo nabij u, sij dien Kind'ren sooveel nader, Dat hare Welvaert noch een Huys bou' en besitt' Daerbij dit nieuwe sta, als 't oude stond bij dit. sl) Dit stadhuis gaf een beeld van Amsterdam, van de wel vaart, de kracht, de stad waar Rembrandt werkte, waar Vondel dichtte, waar groote mannen als Pieter Cornelis- zoon Hooft, Hugo de Groot, Michiel Adriaanszoon de Ruyter hun levensdagen doorbrachten, waar de aloude beurs die boven 't Rokin gebouwd was de kooplieden van alle wereldzeeën bijeenbracht. Dit Amsterdam, deze stad had ruimte noodig. Het oude ontwerp van Hendrick de Keyser en Hendrik Jakobsz Staets dat een halve eeuw geslapen had, werd voor den dag gehaald. De stadsbouwmeester Daniël Stalpaert maakte daarnaar een heel groote teekening en de graveur Julius Miilhüssen bracht dit op de koperplaat. In de notulen van de stedelijke regeering, de Resolutiën der Vroedschap, treft men op 28 Januari 1663 het be richt, dat aan den stedelijken raad Burgemeesteren, schout, schepenen een nieuwe kaart der stad vertoond is, zooals zij toen vergroot werd, waarbij twee en veertig exemplaren dezer kaart, gekleurd en opgemaakt, voor 68

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 77