Hij deed nog iets anders dan steenhouwen, maakte een uitbreidingsplan voor Amsterdam waaraan onze tijd een voorbeeld nemen kan, waarschijnlijk in samenwer king met den stadstimmerman Hendrik Jakobsz Staets. Welk een schoonheid bieden de Amsterdamsche hoofd grachten. Welk een leelijkheid biedt menige stadswijk die driehonderd jaar later gemaakt werd. De echte schoonheid blijft. Eeuwig gaet voor oogenblick. Hen- drick de Keyser verdient deneerepalm. Hij ligt begraven in de door hem gebouwde kerk, de Zuiderkerk. De kerk staat nu leeg. Zijn grafzerk ligt bij een zuil. Geen teeken sierde de plaats, tot in 1921, ter gelegenheid van zijn driehonderdsten sterfdag, een bescheiden steen tegen de zuil werd geplaatst.29 Op de groote kaart van Balthazar Floriszoon van Ber- ckenrode is heel veel te zien. Geweldig veel. Elk huisje van de stad is erop afgebeeld, elke kerk in gave vorm geving. Alles staat erop, de bruggen, de sluizen, de hoo rnen, met een charme die eerbied afdwingt. Welk een weergaloos werkstuk! Neem op de echte kaart maar een hoekje van de Jordaan onder 't vergrootglas en ge ziet de boerderijtjes, de hekjes, de huisjes, de stoepjes, alles staat erop. En geen foutje kan iemand erin ont dekken. Welk een monumentaal stuk is de geheele kaart. Hang haar aan den wand en ge zijt er in een jaar nog niet op uitgekeken. Zij verveelt nooit. Hang er eens een mo derne kaart van de stad naast. Daar staan alleen maar roode plakken waar huizen staan en gele waar open bare weg is. De groote kaart van Amsterdam van Balthazar Floris zoon van Berckenrode is een dubbel monument. Voor den onvergelijkelijken kunstenaar die haar maakte en voor den grooten bouwmeester die den uitleg met den grachtenbundel en het vestingstelsel van Amsterdam 62

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 67