vielen, dat er tusschen de Prinsengracht en de Lijn baansgracht niet een bouwblok van normale breedte overbleef, maar een wijde vlakte met weiden en slooten en slatuintjes en boerderijtjes. Hierin lieten zij de slooten verbreeden tot grachten om met den uitgekomen grond de terreinen op te hoogen; lieten zij smalle straten ma ken tusschen die grachten en rechthoekig daarop. Toen de Fransche Protestanten naar Amsterdam vlucht ten en velen van hen nergens anders terecht konden dan in het tuingebied van Bloemgracht en Accolijenstraat, Tuinstraat en Anjeliersgracht, in den Jardin, werd dit gewest tot de Jordaan. En daar zitten we nu nog mede. Wel een kwarteeuw praat men over de saneering van de Jordaan, er komt echter niets van, er is geen begin en geen eind aan. Weet ge dat de Jordaan 2 K.M. lang is? En de eigenaardige schoonheid van de straatjes en grachtjes, hoe jammer wanneer dat teloor zou gaan. Doch stedebouwkundig is de Jordaan zoo fout. Dat komt omdat de kern niet gedeugd heeft. Men heeft willen heerschen inplaats van te dienen. Achter Minister staat in 't Latijnsch woordenboek dienstknecht. Dat moeten we altijd goed weten. Iets goeds wordt alleen bereikt door te dienen, niet door te heerschen of zich te laten beheerschen door winzucht. Dan kan men wel iets win nen, maar nooit verdienen. Daarom is de grachtenbun del van Amsterdam zoo goed en zoo schoon en de Jor daan zulk een kind der smarten. Want de grachtenbundel werd ontworpen door een begenadigd kunstenaar, door Hendrick de Keyser, een groot bouwmeester, een groot beeldhouwer en een bescheiden mensch, die de kunst diende. We kennen van hem het bronzen beeld van Erasmus te Rotterdam, het monument van Prins Wil lem I in de groote kerk te Delft, de stadstorens van Am sterdam, de gevels van het stadhuis te Delft en zooveel meer. Hij, de groote onder de grooten, noemt zich op rijpen leeftijd steenhouwer. Zijn ambacht was hem lief. In zijn testament staat steenhouder deser stede. Hendrick 60

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 65