dijnen en bolwerken. Maar links, de Oostkant, is niet veel veranderd. Dat leert dus dat de beroemde Heeren gracht, Keizersgracht en Prinsengracht niet één voor één rondom de stad gelegd zijn, maar dat ze tegelijk ge maakt zijn, beginnende uit de tevoren reeds aanwezige dwarsgracht, de Brouwersgracht, die achter de Haar lemmerstraat gemaakt was. Maar tevens dat die grach tenbundel niet ineens om de heele stad gelegd werd of tot den Amstel, doch tot de plek waar nu Leidsche- gracht en Koningsplein is. Ze werden dus niet gemaakt als doodloopende grachten, maar werden aan beide ein den in een dwarsgracht opgevangen, die weer verbonden was door een gracht langs de binnenzijde van het ves tingstelsel, naar de daar aanwezige Lijnbanen de Lijn baansgracht genaamd. Die Lijnbaansgracht is nooit „stand" geworden. Niemand wil er wonen. Geen won der, want tusschen de deftige grachten en dit sluitstuk ligt nog iets, de Jordaan. Zie den stadsplattegrond van verleden en van nu en zie hoe slecht de straten en grach ten van de Jordaan passen op het keurige netwerk van den grachtenbundel met de radiale straten, 't Is treurig, 't past heelemaal niet. Dwars voor een brug staat een huis inplaats van dat er een straat ligt. Het kinderliedje handhaaft een merkwaardig ongeluk, door deze foute urbanistiek gebeurd: Vlak voor de Leliesluis, reed de p...pkar in huis, sapperdebleu, sapperdebleu. Dat komt ervan wanneer winzucht overwint. Dan blijft het nage slacht met de sombere nalatenschap zitten. Het dichter woord zegt ervan: Hij lijdt de nederlaag, ook als hij triumfeert. Dat wil zeggen dat wie materieel overwint, veelal ideëel en geestelijk de nederlaag lijdt. Zoo ging 't ook met de Jordaan. Want hoe ontstond die? Wel, er was een groot bouwmeester, een begaafd kunstenaar geweest, dien we straks zullen noemen, die een plan had gemaakt om de stad te vergrooten. Hij deed dat door een drievoudigen bundel monumentale grachten om de stad te ontwerpen met daarbuiten een strook en een gracht 58

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 63