54 kijken, is er aan den Z.O.-kant van de stad één gordijn dat niet recht is, maar met een raren knik. Dat moet een aandenken zijn aan een tusschentoestand, door een wijziging in den aanleg, doch het ware weten we er niet van.25 Pieter Bast was een goed kunstenaar en een goed carto graaf. We kennen van hem zoowel een kaart van Am sterdam als een koperprent van het stadhuis van Middel burg, een profiel van de stad van over het Y gezien als een prent van een potvisch op het strand. Schilderijen zijn van hem niet bekend. Of hij ze gemaakt heeft of niet, of hij teekeningen nagelaten heeft, we weten het niet. De steeds toenemende studie in en belangstelling voor de Nederlandsche kunstgeschiedenis zal wellicht nog wel eens iets naar voren brengen. Pieter Bast graveerde zeer nauwkeurig, ijl en dun. Zijn werk heeft iets bijzonders. Wanneer men er kennis mede heeft gemaakt herkent men het. Dat verraadt den goeden kunstenaar. Of de kaart van Pieter Bast zeldzaam is? Ja, heel zeldzaam, want er bestaan er niet meer dan negen van en die zijn op twee na in vaste handen. Dan is er nog wat bijzonders mede. Een houtsnede kan men opnieuw afdrukken, tot de houten plaat versleten is of er de wurm in komt, dan krijgt men vette afdrukken met ronde stippen erop en dan is 't afgeloopen. Doch een koperen plaat kan men afslijpen, bijgraveeren en nog eens afdrukken, tot duizenden exemplaren, tot eindelijk de plaat versleten is en bleeke afdrukken geeft. Men kan dus corrigeeren. Wanneer van de kaart van Bast eenige exemplaren afgedrukt en verkocht waren en er was in dien tijd een nieuw gebouw gemaakt of een straat je bijgekomen of een foutje ontdekt, dan werd de plaat bijgewerkt alvorens deze weder afgedrukt werd. Dat ging voor de vier bladen waaruit de kaart bestond af zonderlijk. Daardoor zijn er van de bestaande kaarten

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 59