53 de bebouwde stad laag polderland gelegen heeft, dat bij eiken uitleg de vergrooting van de stad opgehoogd moest worden en dat grond voor ophooging ter plaatse ver kregen moest worden. Er is slechts één geval bekend dat zand voor ophooging aangevoerd werddat was toen in de eerste jaren van 1600 de Zuiderkerk gebouwd moest worden op een laag liggend terrein aan den Zuidkant van de stad, tusschen den Kloveniersburgwal en de St. Anthoniebreestraat. Daar was zand voor noodig, want in een kerk moesten graven komen en die behoorden in zand en bovendien, de steenen vloer in een kerk mocht niet teveel zakken. De langs de kerk liggende straten be waren in hun namen Zandstraat en Zanddwarsstraat de herinnering aan dit feit. De Heeregraft, die we op de kaart van Pieter Bast ont dekken, zou een deftig kwartier worden, voor de Heeren van de stad, voor hen die vroeger woonden aan den O.Z. Voorburgwal bij den Grimburgwal, waar wegens 't fluweel dat de Heeren droegen, nog het steenen naam bordje Fluweelenburgwal te zien is. Dat eerste stukje Heerengracht zien we nu met heel andere oogen aan. We begrijpen nu waarom daar de kaden aan de oneven zijde zoo smal zijn, waarom de huizen daar van achteren geen tuinen hebben. Want er ligt nog weer een straat achter. In een oude veste moest de grond uitgebuit wor den. Licht en lucht was voldoende buiten de veste, doch daarin moest elke plek gebruikt worden voor bewoning. Tusschen den Singel en de Heeregraft is inderdaad nog een straat, voor den tijd dat deze werd aangelegd erg lang, de Langestraat. We vinden in die straat en langs het eerste stukje Heerengracht erg oude huizen, doch niet ouder dan 1600. De oudste druk van de kaart van Pieter Bast is van 1597 en toen hij deze kaart teeken- de, was de toestand van de stad met de vestingwerken nieuw. Er was nog een tusschentoestand geweest, doch daar weten we niet veel van. Wanneer we de gordijnen, de rechte stukken vestingwal tusschen de bolwerken be-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 58