hebben, de sciltraminge. Later kwam de baksteenen ves tingmuur. Daarna het vestingstelsel met bolwerken. Iets dat steeds bleef, zelfs tot op onzen tijd, was de gracht ervoor, zoodat de vijand altijd eerst door of over het water moest om te kunnen binnendringen. De oude Am sterdammers waren echter voorzichtige mannen. Even goed als zij den ouden zeedijk lieten liggen wanneer er buitendijks een stuk werd ingepolderd, evengoed ruim den zij den steenen vestingmuur niet dadelijk op. Op de kaart van Pieter Bast ziet men binnen de veste het com plete vroegere vestingstelsel, de steenen muren, de poor ten, de torens. Op latere kaarten, wanneer de stad weer „uitgelegd" is, ziet men dat niet meer. Dan zijn de stee nen muren verdwenen. Ze werden blijkbaar afgebroken tot met de straat gelijk om het overblijvende stuk onder den grond te gebruiken voor gewonen kademuur. Dat is nu nog zoo. Zooals in het voorbericht werd vermeld, is een groot deel van den ouden steenen vestingmuur nog onder den grond aanwezig. De zuinige Amsterdam mer brak niet meer af dan noodig was. De poorten bleven staan en werden voor iets anders gebruikt. De Schreyerstoren staat er nu nog en doet dienst voor kan toor van den Havenmeester. Doordat aan den buitenkant een kade werd aangeplempt, is die toren die tot z'n knieën in den grond zit wel erg laag geworden. De St. Anthonispoort kwam ook door aanplemping de Nieuwmarkt in den grond, maar niet zoo erg. Het massale bouwwerk werd gewijzigd en bruikbaar ge maakt voor Stadswaag, toen de Waag op den Dam in den weg stond en opgeruimd werd. In de St. Anthonispoort hadden tevoren de gilden huisvesting gekregen. De aar dige poortjes en de gildeproeven van gemetselde ven stertjes kan men er nu nog bezichtigen. Zij sluiten zich zoo goed aan bij de tegenwoordige bestemming, histo risch museum. Boven in dit gebouw, waar het Chirur- gijnsgilde huisde en waar de snijkamer was, herinneren de zaal met bovenlicht en de schilderingen aan dit doel. 49 4

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 52