42 die daar vanzelf ontstonden. Men vindt ze nu nog in stervorm terug in de Sint Anthoniebreestraat den vroe- geren Sint Anthonisdijk—de Dijkstraat, de Keizersstraat en Koningsstraat. Zelfs kan men nu nog in de Keizers straat in het zonderlinge verloop van de rooilijn het vroegere „buiten" liggen van deze buurt herkennen. In de talrijke slooten van dit driehoekige eiland werden boomstammen gelegd om tot timmerhout te worden. De wonderlijk gelegen Rechtboomsloot, Kromboomsloot en Gedempte Kleersloot bewaren de geschiedenis in hunne namen. Het is daar een ongebonden bebouwing, geen urbanistiek. Bezien we nu eens de straten op de kaart van Anthonis- zoon, de dwarsverbindingen van de kaden langs de nieu we burgwallen, dan blijkt dat deze aan de Oostzijde netjes tegenover elkaar liggen, naar een vast plan aan gelegd, stedebouwkundig verzorgd, zooals men dit nu nog aantreft, nu flinke bruggen de smalle houten brug getjes hebben vervangen. Aan de Westzijde is dat echter anders, daar passen de straatjes slecht over elkaar. De N.Z. Voorburgwal, de oude rivierbedding van de Wete ring was te breed voor veel bruggen. Op de kaart zijn er althans in het Zuidelijk deel maar weinig te zien. Verder merken we op dat, doordat om den kronkeligen N.Z. Voorburgwal de strakke Singel was gelegd, er bij afwisseling een breed en een smal bouwblok overbleef. In dat breede stuk ter hoogte van de hedendaagsche postzegelbeurs, de vroegere pijpenmarkt passen de straatjes in 't geheel niet op den overkant. Bovendien liggen ze scheef, wederom een voorbeeld van ongebon den bebouwing, medeloopende met de vroegere polder- slooten. Dit duidt erop dat deze plek reeds vroeg bebouwd geweest is met slatuintjes en buitenhuisjes, zooals men in onzen tijd wel eens ergens blijft zitten met een ge deelte ongebonden bebouwing buiten de stad. Bij een wandeling door bedoelde straatjes, de Rosmarijnsteeg, de Roskamsteeg, de Raamsteeg, de Vliegende steeg, leert

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 45