40 Bezien we nu de kaart van Amsterdam van Cornelis An- thoniszoon. We zien daarop eerst dat om den eersten burgwal nog een tweede gemaakt is. Tusschen deze bei de burgwallen is slechts een smal „bouwblok" gespaard. De huizen loopen door of hebben slechts weinig open ruimte ertusschen. Op de verbreedingen zijn open erven van kloostergebouwen. Aan de einden knijpen de burg wallen naar elkaar. Zoodoende ontstond er op vier plaatsen een „huis aan drie grachten". Een ervan kennen we nog, aan de Grim. Het tweede is Vredenburg, een ontoegankelijk punt bij de O.Z. Kolk, aan drie zijden uit 't water oprijzende, waar nu nog een bouwwerk van dien naam staat. De derde punt is bij 't Hekelveld, waar tot op onzen tijd een pakhuis stond dat den teekenenden naam droeg van 't Ent van de Waerelt. De vierde punt is bij 't Spui, waar Spuistraat, N.Z. Voorburgwal en Spui als gedempte grachten tezamen komen. Die vier burgwallen moesten een naam hebben. Voor- en achterburgwal was een eerste onderscheiding. Omdat aan de eene zijde van de Amstelbedding de oudste kerk, de St. Nicolaaskerk, en aan de andere zijde de latere, de Nieuwe kerk, de St. Catharinakerk stond en ieder zijn parochie had, werden de burgwallen nieuw en oud ge noemd. Zoo ontstond de Nieuwezijdsvoorburgwal en de Oudezijdsachterburgwal. De Nieuwezijdsachterburgwal werd in 1867 gedempt en naar het Spui toen Spuistraat genaamd. In 1884 werd ook de N.Z. Voorburgwal ge dempt. Er moet ongetwijfeld een kaart bestaan hebben, Am sterdam in dezen staat aangevende, met twee vesting wallen achter elkaar, de dubbele burgwallen. Deze is verloren geraakt, waarschijnlijk bij den reeds genoem den brand van 't oude stadhuis. Want de kaart van Anthoniszoon geeft een opvolgenden staat van den groei der stad. Er is met een wijden zwaai een breede vestinggracht om gegraven, versterkt met een zwaren vestingmuur, met bogen aan de binnenzijde, kan-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 43