35 deugen wil, opgevoed voor galg en rad. Toen eenige ja ren geleden benoorden Amsterdam steeds meer huizen kwamen en toen bij graverij een ronde muur voor den dag kwam, werd de naam Galgenweg veranderd tot Grasweg, dat klonk prettiger. Doch de Amsterdammer van den overkant, de Waterlander, neemt dat niet. Hij spreekt van Galgenweg, want zijn taal is taai. Taai was ook zijn bouwkunst, want tot voor weinige jaren stonden daar in de buurt geteerde houten huisjes, pied a terre van de Zuiderzeevisschers en vischventers, huisjes net zooals Jacob van Deventer ze te Amsterdam aantrof, al hoewel het toen reeds verboden was ze van hout te ma ken en ze van steen moesten zijn wegens 't brandgevaar. Het laatste van deze huisjes van den overkant staat nu in 't openluchtmuseum te Arnhem. Nog een weg zien we op de kaart, den Heiligen weg, den weg van de bedevaartgangers uit Amstelveen naar de Heilige Stede, de N.Z. Kapel. De naam is in een Amster- damsche straat bewaard gebleven. Den weg buiten de stad kennen we als de Overtoom. Dat zijn bij elkaar de toegangswegen tot de oude stad, zooals ze op een strategische kaart, noodig voor oorlogs doeleinden aangegeven moesten worden. Jacob van Deventer was een groot cartograaf. Hij heeft Amsterdam en tal van andere steden en stadjes aan zich verplicht wegens zijn nalatenschap in duplo. Hij was een ondernemend man, die voor geen reis te land en te water, bij elke weersgesteldheid terugschrok. Hij ver vulde een opdracht die door den opdrachtgever werd onderschat. Hij was een trouw dienaar van zijn Heer. Hij werkte van 1557 tot zijn dood hij stierf te Keulen in 1575 - aan de kaarten. Toen werden ze naar Madrid gezonden. Zoo kon het gebeuren dat toen de veldheeren met hun Spanjolen naar het opstandige Noorden trok ken, zij de kaarten niet bij zich hadden, wat dit Noorden

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 38