34 dat is eerst heel veel later gemaakt voor de bliksemsnelle verbinding naar Haarlem met de trekschuit. De weg die is afgebeeld is het begin van den kronkeli- gen weg langs de Zuidzijde van het Y, die langs Spaarn- woude naar Spaarndam voert en vandaar naar Haar lem. De oude poort, die te Haarlem staat, naar de rich ting Amsterdam, heet niet voor niets Spaarnwouder Poort, ook al zeggen onwetenden wel eens Amsterdam- sche Poort. Evenals bij den St. Anthonisdijk is ook aan de Westzijde de kade langs het buitendijksche land langs het Y als weg aangegeven. Aan den bovenkant van het blad, aan den overkant van het Y zien we een landtong met daarop eenige werk tuigen, die op vele oude kaarten voorkomen. Die over kant is het vogelrijke land, de broedplaats van gevleu geld Holland, de Volewijk. Uit de Volewijk haalt nu nog de ooievaar de Amsterdamsche kindertjes en brengt ze ter bestemder plaatse. De landtong buitendijks, die bij vloed onderliep, had een minder milde bestem ming. Daar werden degenen die op Die Plaets in 't openbaar veroordeeld werden, terechtgesteld. Op het Galgeneiland stond een cirkelvormige muur van eenige meters doorsnede, waarop een driehoekig getimmerte, bestaande uit drie stijlen en drie bovenleggers. Elke bo- venlegger bood plaats voor drie terechtgestelden, zoodat er plaats was voor negen. Blijkbaar was dit later te be krompen, want op latere afbeeldingen ziet men naast en op het ronde monument nog rechte dingen, gemaakt als een schommel. Van den vroegsten tijd ziet men ook een of meer palen er vlak bij met een wagenrad erop. Op dat rad werden de cadavers gelegd die van de galg afgevallen waren, om daar verder te worden afgewerkt door de gulzige meeuwen en kraaien. Die konden zich dan goed vasthouden aan de spaken van het rad. Lang, heel lang wordt het galgeneiland niet meer gebruikt en niets was daar bovengronds meer van te zien. Maar nog steeds wordt in Amsterdam ieder die in zijn jeugd niet

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 37