33 zijn er wel de meest bescheiden weggetjes te land op aangegeven, ook al waren ze nog zoo kronkelig of onbe rijdbaar. Eerst zien we den weg langs den Amstel, den Amsteldijk, die nu nog zoo heet. Dan valt het op dat langs de overzijde van den Amstel geen weg is aangege ven. Die is er nu nog niet, of althans ten deele en heel bescheiden. De weg langs den Amstel, de Amsteldijk, was de toegangsweg uit het Zuiden, uit Utrecht. Een Am sterdammer verstaat onder Amsteldijk thans nog den dijk buiten de stad, doch noemt de kade in de stad de Utrechtsche zij, in tegenstelling met den overkant, de Weesperzijde. Dan zien we den toegang uit Weesp en Muiden, den St. Anthonisdijk. Opmerkelijk is, dat er nog een toegangsweg is aangegeven, tusschen den St. Anthonisdijk en de zee. Dat kan niet anders zijn dan de kade om het buitendijksche lage land, dat in den winter en bij hoogen vloed onder liep. Door de tijden is de naam bewaard gebleven in den straatnaam Kadijk, waar van de beteekenis nog is aangescherpt doordat op 't Ge meentelijk naambordje staat Hoogte Kadijk en bij het dwarse straatje binnendijks Laagte Kadijk. De volkstaal is taai, weerstaat tijd, oorlog, revolutie, overheersching. Nog een toegangsweg zien we op Jacob's kaart. Boven aan, richting Haarlem. De weg begint althans bij de Haarlemmerpoort. Dat was al de tweede Haarlemmer poort, want de eerste zien we bij Hartoghvelt, die stond voor de Haarlemmersluis op de plek die nu Martelaars gracht heet. Links opzij heet 't daar nu nog Hekelveld, daar waar bij den avond het roode licht van de Arbei derspers straalt, zoolang niet verduistering dit verhin dert. Dit woord draagt in zich hekel, een hekel hebben aan iemand, hekelen, ekel, akel, akelig; het was daar als aan de Grim een grimmig oord, een duivels- plek van moeras en water, een hekelveld. De Haarlem merstraat voerde naar de tweede Haarlemmerpoort, door Jacob afgebeeld en verder naar buiten, ongetwijfeld naar Haarlem, doch niet recht erheen zooals nu, want 3

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 36