32 De kaart van Jacob van Deventer is derhalve een vluch tige copie van een onbekende teekening öf is met vaar digheid opgezet naar de werkelijkheid. Hij is niet afge keken van de kaart van Anthoniszoon, daarvoor zijn de verschillen te groot. Zijn kaart van de stad is te schets matig om aan de hand daarvan een wandeling te maken. Dat kan beter gebeuren in het volgende hoofdstuk, aan de hand van zijn kunstbroeder Cornelis. Doch bezien we de toegangswegen. Ze zijn geteekend of ze uit een vliegtuig gefotografeerd zijn. Welk een won derlijke emotie wekten niet zoo heel lang geleden de eerste luchtfoto's, een onbekende en ongeziene schoon heid van de steden en gebouwen openbarende, waarbij men voor 't eerst duidelijk zien kon hoe een stad en een bouwwerk in bovenaanzicht ook schoon of leelijk zijn kon, iets waar men tevoren nooit op gelet had. Welk een teleurstelling boden bij de eerste luchtfoto's de rijen huizen met platte daken, of beter gezegd zonder dak en welk een adel van eenvoud ging er uit van de groote ge sloten dakvlakken der oude huizen en pakhuizen. Dat ontdekte onze tijd eerst door de luchtfoto. Hoeveel fantasie moeten de oude kaartteekenaars gehad hebben om zoo hoog op hun teenen te gaan staan om in den geest de stad en het landschap erom in vogelvlucht te zien, zooals de reiger in zijn wijde vlucht over het rui me land de aarde moet zien en zooals in onzen tijd de luchtfoto dit achterhaalde. Welke toegangswegen had Amsterdam? Eerst 't water, maar dat was 't ware niet, ook al was voor den ouden Amsterdammer het water de weg, zoowel voor personen vervoer als voor de groote reis naar verre gewesten, zoo gewenscht de aarde rond. De kaart was voor een an der doeleinde, niet voor waterrotten, doch voor land rotten. En deze houden niet van schuitjevaren. Daarom is het water als toegangsweg van de groote zee, de Zui derzee naar het Y slechts matig aangegeven, althans niet zoo dat dit de weg was naar Amsterdam. Daarentegen

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 35