Vasancio, die Jan van Santen heette. Zoo wordt het be grijpelijk, dat Keizer Karei V waar het noodig was, in zijn groote Rijk kunstenaars te werk stelde. Toen de maatschappelijke toestanden in het hooge Noorden van het groote Europeesche keizerrijk onrustig werden door aantasting van de aloude Roomsch Katholieke kerk, en toen men daar zelfs neigde naar vrijheid, naar onaf hankelijkheid, toen was het tijd om voorbereidende maatregelen te nemen. In dit tijdsbestek hadden de Spaansche heerschers be hoefte aan plattegronden van de steden met daarop aan gegeven de verdedigingswerken, de wateren en vooral de toegangswegen, wat men nu zou noemen strategische kaarten. Vanwege Keizer Karel's zoon en opvolger Phi lips II ontving Jacob van Deventer in 1557 opdracht zoodanige kaarten te leveren. Dat was een uitgebreide opdracht. Hij moest daarvoor naar elk der steden reizen, ter plaatse zien of er gegevens waren en dan met of zon der zoodanige stukken een kaart maken, die aan de op dracht voldeed. Men denke zich de moeilijkheid in wanneer ter plaatse niets aanwezig was. Tijd voor vol ledige opmeting was er natuurlijk niet. Hij zal zich beholpen hebben met wandelingen door de stad en be zichtiging uit de hooge punten van de kerken en ves tingtorens. Een eigenaardige zaak, kaarten maken van een stad, dienende voor den Grooten Heer om, wanneer het noodig was, in en om deze stad den weg te weten. De opdracht was van den rechtmatigen Heer, Koning Philips, 't Was van: Den Koning van Hispagnien heb ik altijd geëerd. Uit de werkwijze van het vervaardigen der kaarten van Amsterdam en Haarlem, van Bergen op Zoom en Echt, van Hasselt en Zevenbergen, tezamen meer dan honderd groote en kleine steden alleen van Noord-Nederland, zonder de vele van Zuid-Nederland, volgt wel, dat de eene kaart beter slaagde dan de andere, vooral door de snelle afwerking en de moeilijkheden van reizen en van 29

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 32