24 zien wanneer men den oudekerkstoren van binnen be kijkt. Want de oudekerkstoren heeft iets heel merkwaar digs. Dat zijn drie torens in elkaar. De binnenste is de baksteenen toren van de oudste kleine kerk. Deze zal van buiten romaansche vormen gehad hebben. Daarom heen is een groote toren gebouwd. Deze zal eruit gezien hebben als de bekende toren van Ransdorp, baksteen met witte blokjes van Gobertanger steen en zandsteenen versieringen. Daaromheen is weder een bekleeding uit de achttiende eeuw, waarschijnlijk een kloekmoedige restauratie toen de oude gothische toren slecht en ver weerd was. Zoo bewaart Amsterdam zijn geschiedenis niet alleen in den grond, doch ook in de bouwwerken. Bij de veelvuldige branden van oud-Amsterdam zal de oude St. Nicolaaskerk wel eens afgebrand zijn, zoodat er niets van overbleef dan de kale muren. Dat zal mede- geholpen hebben de St. Nicolaaskerk te vernieuwen en te vergrooten. Nog de vraag: waarom is St. Nicolaas, de man van de goede gaven op den avond voorafgaande aan zijn jaar dag 6 December, de beschermheilige van Amsterdam? Wel, St. Nicolaas had een dubbele functie. Hij be schermde de zeelieden en was tevens een goed heylick man. Hij was dus zoowel een heilig als een heylick man, dit laatste woord te begrijpen als huwelijk. Vandaar de koeken vrijsters en vrijers en helaas ook die van taai taai. Deze bisschop van Myra deed meer goede zaken.18) Dat zien we afgebeeld op den ouden steen, die onlangs weder is geplaatst in den gevel van het nieuwe gebouw op den hoek van Damrak en Dam, aan de zijde van den Dam boven den ingang. Daar zien we Sinterklaas, de vertrouwelijke zegswijze tot Sint Heer Klaas, met zijn fraaien bisschopsmantel en mijter en daarnaast een tob be met drie naakte kindertjes. Men moet er de geschie denis maar op nalezen welk een kindervriend de oude Bisschop van Myra was om die tobbe met naakte kin dertjes te begrijpen. Dat wisten de oude Amsterdam-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 27