het water was aangelegd, heette op 't Water. Dat heette zoo tot op onzen tijd. Justus van Maurik, de Amster- damsche schrijver, die aan 't Damrak woonde, schreef nog achter zijn naam op 't water. Echter, het Damrak is grootendeels gedempt en nu heet de kade Damrak. Zoo is het ook met het Rokin gegaan. Daar zijn in den loop der tijden aan beide zijden kaden ontstaan, die door aanplemping al maar breeder werden, tot ten slotte een deel gedempt werd. De vroegere kaden en het gedempte deel noemt men nu Rokin. Zelfs staat er nu langs de kade, die altijd Oude Turfmarkt heette en in den volksmond nog zoo heet, op 't officieele naam bordje Rokin. Dat is waar nu de gebouwen van het Bin nengasthuis en van de Nederlandsche Bank staan, tus- schen den Grimburgwal en de Doelenstraat. Doch dit deel behoort niet tot dit Hoofdstuk, tot het Amsterdam van Christoffel van Hartoghvelt. We zagen reeds dat de oudste bebouwing ontstond langs de beide dijken van den Amstel. Eigenlijk is dat niet geheel juist. De Amstel heeft van ouds slechts aan een zijde een flinken dijk gehad met een weg erop en aan de andere zijde slechts een kade met erop niet meer dan een voetpad. Dat kan men tot nu buiten de stad nog zien. Daar heet nu nog zeer terecht de Westzijde Am- steldijk. Aan de overzijde is slechts een pad waar meni ge Amsterdammer nooit geweest is. Een ander opmer kelijk bewijs dat dit pad langs de Westzijde geen naam had is dat het buiten de later gegroeide veste Weesper- zijde genoemd werd en nu nog zoo heet. De huizen van het oudste Amsterdam werden reeds spoe dig gebouwd langs genoemde dijken, de Warmoesstraat en den Nieuwendijk en naar de zijde van het water; een bouwwijze die men in de Noord-Hollandsche dorpen nog ziet voltrekken. Het zal niet lang geduurd hebben dat ook op de dijkhelling aan de binnenzijde huizen ge- 17 2

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 20