waterkeering. Zulk een houten damsluis kan men hier en daar in het Zuid-Hollandsche polderland zien. Een ongeschonden steenen damsluis is te Edam te zien. Het ruime plein op die brug-sluis te Edam heet daar dam, evenals het aangrenzende plein. Zoo is het ook te Am sterdam gegaan. Het aangrenzende plein heette oudtijds die Plaets, de gerechtsplaats, doch later Dam en nu de Damsluis weg is, werd de naam bewaard in het plein, den Dam. Want de Damsluis is echt weg, heelemaal weg. In 1916 hebben we haar nog gezien, met de houten sluisdeuren erin, toen op de plek waar nu het Dam- plantsoen is, een groot gat gegraven werd voor een bouwwerk. Toen is de Damsluis, althans wat ervan in den bodem bewaard gebleven was, geheel weggesloopt. De bouwerij kwam echter niet verder dan eenige ge heide palen en toen ging 't gat weer dicht en de dam sluis die er onzichtbaar tevoren nog was, is nu weg. Van Hartoghvelt heeft die Damsluis niet mooi getee- kend, net of 't een vlak plein is. Dat deed later Cornelis Anthoniszoon beter, doch daarvoor was hij ook een groot kunstenaar. De haven, het rak denk aan Skagerrak heette naar dien dam het Damrak en de binnenhaven achter de Dam sluis, meer inwaarts het rak-in, het Rokin. Ter weerszijden van de haven liepen de verhoogde ri vierdijken, die zich naar West en Oost ombuigende, aan sloten op de dijken van het diep inloopende Y en op den dijk langs de Zuiderzee. Hoe lang moet het wel geleden zijn, dat deze dijken gemaakt zijn. Want Amstelland was niet bewoonbaar zonder de dijken langs de zee en langs het Y, dat nu binnenzee was. Ongetwijfeld moe ten ze er in het jaar 1000 lang en breed gelegen heb ben. Hoe is het anders mogelijk dat er in het jaar 1247 een Amsterdamsch schip in de haven van Lübeck vertoef de11) en dat in 1275 Amsterdam reeds zulk een belang rijke havenstad was, dat zij aan den Heer van het land 14

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 17