de werkelijkheid ervan biedt. We zien eerst dat de kaart is geteekend met het Noorden schuin omlaag, in tegen stelling met hedendaagsche kaarten, die steeds het Noor den naar boven hebben. Dit laatste deed men oudtijds niet. Wanneer men een stad teekende die aan zee of aan een rivier gelegen was, teekende men de stad in vogel vlucht, met op den voorgrond het belangrijkste, de le vensader, de haven met de schepen. Deze wijze van tee kenen heeft Christoffel ongetwijfeld afgekeken van Cor- nelis Anthoniszoon, doch hij vergat den Noordpijl erbij te zetten. Op den voorgrond staat in het water T Y, dus het Y, niet het IJ. 9) Want Y behoort bij ie en ie is water, denk slechts aan het dorp benoorden Amsterdam gele gen, dat Middelie heet omdat het midden in het water lag. De rivier die in het Y uitmondt heet Amstel, dat water beteekent, zooals de rivieren de Aa, de Eem bij Amersfoort, de Angstel, waarbij Edam tevens duidelijk wordt. A, E, I is water, ook O, het Fransche eau. Am sterdam was dus wel een waterstad bij uitnemendheid. Om nu den toevloed van water uit de haven, die zoo maar met de Zuiderzee en de Noordzee in open verbinding stond, te beletten den Amstel in te dringen, en heel Amstelland blank te zetten, werd dwars in de rivier een dam gelegd. Dat liet in 1240 Gysbrecht III, Heer van Aemstel, doen.10) Wat is de juiste beteekenis van een dam? Een brug gaat over een rivier, is - althans in oud- Amsterdam van hout. Een dijk is een doorloopende wal van klei, doch een dam is heel iets anders. Eerst werd het water afgedamd, afgesloten door een tijdelijken dijk aan beide zijden, iets wat men nu doet met houten of ijzeren damwand. Dan werd in het midden van den drooggelegden fundeerput een sluis gemaakt met houten later steenen wanden en met sluisdeuren en daar over een baksteenen gewelf geslagen en werden de land- hoofden voorzien van houten later steenen - keer- muren. Zoo verkreeg men een damsluis, een samenvoe ging van een steenen brug, een onderdoorvaart en een 13

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 16