8 oude stadhuis van Amsterdam is weet iedereen. Dat vóór dit bouwwerk een ouder stadhuis op den Dam gestaan heeft, een gothisch bouwwerk dat in 1652 afbrandde, weet ieder die wel eens gebladerd heeft in geschiedenis boeken of prentverzamelingen van Amsterdam. Maar de stad was ouder dan dit oude stadhuis en was er nu daar vóór nog een stadhuis geweest en waar had dit gestaan en hoe was dit geweest? Dit was een mooi historisch en topographisch onderwerp, waarover vele tij dschriftopstel- len en eenige boeken tot stand gebracht zijn. Het moest zijn in 't alleroudste stukje Amsterdam, in de omgeving van de Sint Olofspoort. 5) Dit leek zoo mooi, want de Sint Olofskapel en de legende van het ontstaan van Amsterdam, het aanspoelen van de jol met de twee vis- schers op deze plek, sloten zich daarbij aan. Er kwam zelfs een in den grond gevonden walvischrib bij te pas, wat zoo aantrekkelijk was omdat bij het oude stadhuis aan den Dam ook zulk een rib tegen den gevel hing. Dat ging goed tot door een historicus op goede gronden en geput uit archiefstukken die niet ieder lezen en begrijpen kan, werd aangetoond, dat de oorspronkelijke dijk vóór de stad meer naar binnen had gelegen en de plek die aangezien werd voor 't alleroudste stuk der stad, het al lereerste begin van de nederzetting, buitendijks had ge legen en dus niet vroeg bebouwd kon zijn. 6) Daarmede viel niet alleen het oudste stadhuis, maar tevens de ge- heele theorie van de oudste kerk, de St. Olofskapel. Doch niet de legende van Sint Olof. Want die is veel te aardig om verloren te gaan. Aangezien schrijver dezes zijn belangstelling voor Am sterdam beperkt heeft tot het bijeenbrengen van een uit gebreide verzameling van boeken, afbeeldingen en plat tegronden van de stad, een lopographischen atlas en ver der tot de oude bouwkunst, sluit deze verhandeling zich daarbij aan. Wanneer nu en dan een historisch feit ver meld wordt, is dit gegrondvest op wat de historici, die dat beter kunnen weten, publiceerden.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 11