422 DE BOUWWERELD. VERANDERING BIJ DE GEVANGENPOORT TE 'S GRAVENHAGE c eeh hieuw ij ontleenen aan „het Vaderland" bijgaand ontwerp voor de verandering bij de Gevangenpoort te 's Gravenhage. Het ont werp bedoelt, een gedeelte van den Hof- dempen, de huizen aan de oostzijde der Gevangenpoort af te breken en deze te vervangen door een nieuw gebouw. De Hofvijver, die thans 270 M. lang is, zal tot 245 M. lengte worden ingekort. De tramlijnen gaan vijver van het Buitenhof langs den Hofvijver naar den Kneuterdijk en den Vijverberg. Het nieuwe gebouw zou beneden een winkelgalerij en boven lokalen voor verschillende doeleinden, be nevens woningen, bevatten. De Dienst der Openbare Werken heeft het ontwerp gemaakt, dat, in dezen tijd van „versobering" wel niet veel kans zal hebben, te worden uitgevoerd. DE OOSTERKERK TE AMSTERDAM n 1671 is de Oosterkerk te Amsterdam in gebruik genomen, volgens sommigen in October, volgens anderen op Kerstdag. Men heeft het 250-jarig bestaan den 25sten December 1921 herdacht. Het gebouw is ontworpen en uitgevoerd door Daniél Stalpaert, die den 29sten October 1648 tot stads architect van Amsterdam werd aangesteld en als zoo danig tot omstreeks 1682 in dienst is gebleven. Stalpaert was de kleinzoon van Jeremias Stalpaert, een Vlaamsch tapijtwerker uit Brussel, die zich te Delft vestigde, waar ook in 1599 zijn zoon Pieter Stalpaert, die schilder was, ging wonen. Later ver huisde Pieter naar Amsterdam, waar zijn zoon Daniël Stalpaert in 1615 werd geboren. Ook Daniël wordt als hij in 1639 te Amsterdam trouwt, schilder genoemd. Waar hij de bouwkunst leerde, weet men niet- De schrijvers der zeventiende eeuw hebben, ten onrechte, Jacob van Campen en Daniël Stalpaert in één adem genoemd. Jacob van Campen is een groot bouwmeester geweest, die zijn eigen stijl aan tal van uiterst monumentale gebouwen heeft toegepast. Het voornaamste dier werken is het Stadhuis van Amsterdam, welks uitvoering Stalpaert tot 1654 heeft geleid, en dat hij later, in menig opzicht anders, dan Van Campen het had bedoeld, heeft voltooid. Stalpaert heeft eerst Van Campen gedwarsboomd en wist in 1654 dien meester het veld te doen ruimen. Maar het stadsbestuur zag Stalpaert toch niet aan voor een kunstenaar, die met Van Campen op één lijn kon worden gesteld. Want in 1658 werd aan Pieter Post en niet aan Stalpaert gevraagd, een ontwerp voor de voltooiing van de krijgsraadszaal te maken. Toch is Stalpaert een meester geweest, die als ontwerper de aandacht verdient. Naar zijn plannen verrezen vele openbare gebouwen te Amsterdam, waarvan de Oosterkerk het voornaamste is. De plattegrond van deze kerk, een kwadraat, waarin een kleiner kwadraat door pijlers wordt aangegeven, komt overeen met dien der Nieuwe Kerk te Haarlem, in 1649 door Jacob van Campen voltooid. Maar terwijj HOFVIJVER HET-TE DEMPET1 STUK V'JVER T1 -s. GEDOtJW U- PLAAT5

Bouwwereld 1918-1923 | 1921 | | pagina 4