344 DE BOUWWERELD. vernield voor de breedte der spoorbaan en van de taluds? Dit heillooze plan is ergerlijk, omdat men, door aan de andere zijde van den straatweg Bussum—Hilversum te blijven, de lijn over de heide kan leggen zonder vandalisme te begaan van den aard, als thans in de bedoeling ligt. Wij vreezen, dat dit argument voor de menschen, die dit droevige-plan ontwierpen, niet veel zegt en zouden dus de vraag willen stellen, of de geweldige kosten, waarop onteige ning der terreinen voor de nu getraceerde lijn zou komen te staan, die het bedrijf van den nieuwen spoorweg noodeloos duur zullen maken, hen niet kunnen bewegen af te zien van dit fatale plan. Een der mooiste en rustigste gedeelten van ons land dreigt door dit plan te worden geruïneerd. Wat er over zal blijven van het natuurschoon ook daar, waar de techniek het niet als een lastigen sta-in-den-weg opruimt, kan men zich voorstellen, als men bedenkt, dat deze nieuwe spoorlijn tienduizenden stedelingen, veelal zonder veel ver mogen om natuurschoon te waardeeren en dus zonder eerbied daarvoor, zal uitstorten over Spanderswoud en de omgeving daarvan. Wat zal er terecht komen van de rust, die nu op Qooilust bijv. duizenden vogels lokt? Wat van de Naardermeer, die de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten met ontzet tende offers poogde te behouden? Dat zijn de zorgen niet van hen, die gehoorzamen aan „verkeerseischen". Maar zal het natuurschoon minnend deel van ons publiek dat straffeloos laten gebeuren? Wij hopen, dat het verzet van de natuurliefhebbers uit het Gooi zal worden gesteund door duizenden in Nederland. De „Nieuwe Courant", waaraan wij het bovenstaande ont- leenen, schrijft nader: Wij hebben een paar maal de aandacht gevestigd op de ernstige bedreiging van het Gooisch natuurschoon, die gelegen is in de plannen een electrischen trein Amsterdam—Hilversum aan te leggen, Dat gevaar schijnt thans iets minder nijpend te worden. Er bestaan bij de regeering blijkbaar overwegende bezwaren 'tegen een uitgave thans van 7 a 8 millioen voor een dergelijk doel. Uit het feit, dat de ingenieur die het werk voorbereidde wordt overgeplaatst leidt men af dat de toebereidselen voor- loopig worden opgeschort tot tijd en wijle dat de aanleg van dezen spoorweg goedkooper zou kunnen worden. Daarmede zou dan de bedreiging althans minder dringend zijn geworden, maar daaruit leide men in 's hemelsnaam niet af, dat de waakzaamheid mag verslappen, want de mannen van het lineaal zullen hun plan natuurlijk pogen door te zetten als de omstandigheden gunstiger worden. Maar nu er tijd gewonnen wordt zou men de zaak over een anderen boeg kunnen gooien en pogen gedaan te krijgen, dat de verbinding met Hilversum liever dan door een nieuwen electrischen spoorweg worde verbeterd door electrificatie van den bestaanden spoorweg. 4c Na afwijzing van het voorstel tot aankoop van het Paviljoen complex in den raad van Blaricum (f275 000) bleven de op Huizerterrein liggende gronden in handen eener bouwcombinatie. Op dit gedeelte zullen nu een 30-tal huizen (kleine buiten verblijven) gebouwd worden, het bouwterrein loopt aan de N. afhelling van Huizer-Hoogt in de richting Tafelberg,'t dilu viale toppunt van het Gooi te midden van een engerept brok landelijke natuur. Het is vrij zeker, dat 't mooie Koepelbosch, indien hier tot gronduitgifte wordt overgegaan, niet in den staat van thans zal blijven. Het Gooische natuurschoon wordt wel bedreigd. Klokken te Haaren. De gemeenteraad van Haaren (bij Oisterwijk) had besloten de drie klokken uit den gemeente toren in gebruik te geven aan het R. K. Kerkbestuur, dat ze uit den ouden toren zou verwijderen. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben aan dat besluit hunne goedkeuring onthouden, uit overweging o. a. „dat de monumentale, zoowel voor de schoonheid van het landschap als voor de Nederlandsche kunstgeschiedenis belang rijke gemeentetoren veel van zijn beteekenis verliezen zou, indien de klokken daaruit werden verwijderd". Indertijd vestigde een correspondent van den Bond Heemschut de aandacht van het Dagelijksch Bestuur op wat men te Haaren wilde gaan doen. De Bond deed toen stappen, waarvan men de verblijdende uitkomst hierboven verneemt. HOORN. De raad der gemeente Hoorn besloot een subsidie van f250 te verleenen voor restauratie van den zeer fraaien voorgevel van perceel Nr. 40 op het „Groote Noord", aldaar; ook het rijk geeft geldelijken steun. „Oud-Hoorn". De vereeniging „Oud-Hoorn" zond ons hare jaarverslagen over 1917, 1918, 1919 en 1920 Zij werd opgericht op aanstichting van den heer J. C. Kerkmeyer, die reeds vroeger als correspondent van den Bond Heemschut veel tot het behouden der schoonheid in de stad zijner inwoning had gedaan Verscheidene aardige oude huizen zijn in eigendom aan de Vereeniging overgegaan en daardoor voor het nageslacht be waard. Ook werden, in overleg met het Rijksbureau voor de Monumentenzorg, herstellingen ondernomen, waaronder die van het poortje der voormalige Admiraliteit wel een der belangrijkste is. Verscheidene gevelsteeeen werden van de verf ontdaan; daarbij werd ontdekt, dat de steen van het huis Groote Noord, waarop men las „in de twee verliefde", voor stelt „de twee vergulde hoofden". De heer L. A Roogen heeft het tot dusver duistere opschrift van het poortje der voormalige Latijnsche School weten te verklaren. Het Rijk heeft de Noorderkerk onder zijn toezicht genomen en, in afwachting van een grondige herstelling, reeds het een en ander doen verrichten, om inwateiing te \oorkomen Zoo heeft de Vereeniging veel nuttig werk verricht. Dat zij meer dan 130 leden telt voor een plaats als Hoorn een groot getal - bewijst wel, dat de inwoners voor het behouden der schoonheid belangstelling hebben. KORTENHOEF. Het bestuur van het waterschap heeft den raad dezer gemeente bericht, f3000 te zullen bijdragen in de restauratie-onkosten van den kerktoren aldaar (een der merk waardigste van de Vechtstreek) zijnde 10 pCt. der totale kosten die voor 1920—'21 op pl.m. f30.000 door den Rijks bouwmeester zijn begroot; door het Rijk is (zie Staatsbegrooting) in totaal f 15 000 of de helft toegezegd, de rest der restauratie kosten f 12.000 worden door gemeente en provincie gedragen. Park te Maastricht. De heer J. Nijpels schrijft in de „Lim burger Koerier" het volgende. v Toen ik gisteren toevallig een Boskoopsch tuin-architect het nieuwe park wilde toonen, dat buiten de Tongersche poort in wording is, heb ik verstomd gestaan over het vernielingswerk, dat de gemeente Maastricht daar weer laat doen. Daar lag een oud bastion, gedeeltelijk omgeven door een diep ravijn en daarvoor de karakteristieke voorwerken, terwijl aan de andere zijde de hoogte in hellingen glooiend afliep. Een geheel, zóó schilderachtig, dat er, met weinig onkosten, een modernen tuin van den eersten rang van te maken was. We hebben destijds verkregen, dat men dit geheel niet zou nivelleeren en ver- koopen als bouwterrein, maar zou sparen en, met de omgeving, zou gebruiken voor parkaanleg. Maar nu moet ik toch hard protesteeren tegen de wijze,

Bouwwereld 1918-1923 | 1921 | | pagina 6