DE BOUWWERELD. 281 hoofde door het Genootschap wordt ontvangen, tot een maximum .van f5000. „Wij stellen ons voor, voornamelijk ten behoeve dei kleine gemeenten, dat voor het lidmaatschap ad f25 een vijftal gratis adviezen zal worden gegeven. ^„Echter is het gewenscht, dat door de Gemeentebesturen alle plannen voor gebouwen, welke inkomen, alsmede de plannen voor verbouwing van bestaande perceelen, althans voor zoover die verbouwing ook gevels of andere van den openbaren weg af zichtbare gedeelten van gebouwen betreft, aan het oordeel der Schoonheidscommissie worden onderworpen. Wij stellen ons voor, dat de gemeenten,» welke van de diensten der Schoonheidscommissie gebruik maken, daarvoor telken jare een bijdrage verleenen van zooveel maal f 4 als in het daarvan voorafgaand jaar het aantal heeft bedragen der aanvragen om vergunning voor bouwen en voor verbouwen van woningen; voor zoover die verbouwing mede op gevels betrekking had, welk getal dan, als hierboven gezegd werd, te verminderen zou zijn met vijf (het eerste vijftal adviezen wordt aan de gemeentebesturen kosteloos verstrekt voor het lidmaatschap.) „Voor de berekening van het hierboven genoemd getal aan gevraagde vergunningen kan een aanvrage voor den bouw van meer dan één woning (een complex arbeiderswoningen, dubbele villa's enz.) niet voor één gerekend worden. „Ten aanzien van dergelijke plannen zal de Schoonheids commissie een beoordeeling moeten geven van de algemeene situatie en van ieder woningtype, dat in het complex is op genomen; bij het berekenen der bijdrage zal voor een dergelijk plan zooveel maal f4 moeten worden genomen, als het getal der genoemde beoordeelingen bedraagt. Is dus b.v. in het vorig jaar ,een complex van 50 arbeiderswoningen van in totaal 4 typen gebouwd, dan moeten daarvoor vijf beoordeelingen plaats hebben en zal voor de berekening van de bijdrage worden aangenomen, dat vijf aanvragen zijn ingekomen. „Een moeilijkheid doet zich voor bij het antwoord van de vraag op welke wijze de uitgaven, die ten laste der Gemeenten komen, zullen worden bestreden. Hierbij dringt zich aan ons op een oplossing, die gegrondvest is op de volgende overwegingen. „Door de werking van een dienst van Bouw- en Woning toezicht, eventueel inclusief die der Schoonheidscommissie, worden de aanvragers ten zeerste gediend. „Waarborgt de dienst van het Bouwtoezicht den aanvrager dat hij solide werk krijgt, waarop van Overheidswege nog toezicht wordt gehouden, de Schoonheidscommissie verlost hem van de onzekerheid of hetgeen hij wil laten bouwen aan behoorlijke eischen van welstand beantwoordt dan wel de omgeving ontsiert. „Niemand kan daar nog onverschillig tegenover staande tijd is voorbij, dat men zich vrij waande om door onoogelijke bebouwing een omgeving te kunnen ontsieren, en niemand, wien het belang zijner gemeente ter harte gaat, zal daartoe aanleiding willen geven. „Voor deze diensten door de Overheid, in casu de Gemeente, te zijnen behoeve verricht, mag zeker eenige vergoeding worden geëischt; terwijl het tevens niet meer dan billijk is, dat voor het van Gemeentewege uitgeoefend toezicht op het bouwen een tegemoetkoming in de daaraan verbonden kosten wordt gegeven. „Deze bijdrage van belanghebbenden is op de meest doel treffende wijze te verkrijgen door het heffen van leges. Hiertoe kan in de verordening op de heffing van leges ter Secretarie een bepaling worden opgenomen in den geest van de bepaling, welke reeds in de gemeente Rheden van kracht is en als volgt luidt: „Het recht bedraagt: ,.a. voor een vergunning als bedoeld in art. 5 alinea la der „Woningwet, wanneer de kosten van bouwen of verbouwen, „waartoe vergunning wordt verleend, geheele afwerking in begrepen, blijkens een bij de aanvrage om vergunning „overeenkomstig de bepalingen der verordening op het „bouwen en wonen, over te leggen begrooting van kosten, „door of vanwege Burgemeester en Wethouders in verband „met de overgelegde teekening(en) en bestek(ken), voor deugde- „Iijk verklaard, minder bedragen dan f 1000 f3, en verder voor „iedere f 1000 of gedeelte daarvan boven de f 1000 f2 meer; „b. voor eene vergunning als bedoeld bij art. 5 alinea lb der „Woningwet f0.50." „Ofschoon deze bepaling in de gemeente Rheden nog slechts korten tijd van kracht is, is aldaar gebleken, dat uit deze leges niet alleen de kosten van de adviezen der Schoonheidscommissie kunnen worden bestreden (deze gemeente zendt reeds alle ingekomen aanvragen ter beoordeeling), maar dat de opbrengst tevens nog een niet onaanzienlijke bijdrage leverton de aan het bouw- en woningtoezicht verbonden kosten. „Het bestuur dringt ten slotte met klem er op aa'n: le. dat voor zoover dit het-geval niet mocht zijn, Uwe Gemeente tot het lidmaatschap van het Genootschap te doen toetreden; 2e. dat, indien zij daar niet reeds aanwezig is, in de bouwverordening Uwer Gemeente de welstandsbepaling wordt opgenomen; 3e. dat door den Raad Uwer Gemeente in de verordening tot het heffen van leges ter Secretarie een bepaling, als boven genoemd is, wordt opgenomen. Het slot Loevestein. Dezer dagen werd gemeld, dat het kasteel Loevestein weer voor het publiek ter bezichtiging werd gesteld. Dit moet wel eenigszins verwonderen als men leest, hoe de Prov. Geld. Archeologische commissie den toestand in 1920 bevond. In haar rapport schrijft zij, dat de daken op verschillende punten over meters oppervlakte inregenen en de daar onder gelegen vloeren verrotten. De afvoer van het water der goten, op de binnenplaats uitkomende, is allertreurigst. De vergaarbak is te klein, verstopt en loopt over, waardoor de muren vochtig zijn en groen uitslaan. Vele ruiten worden in de ramen gemist, vele raam openingen zijn met planken gedicht. Het bovendek der toegangs- brug tot het kasteel rust op vergane balken Het ijzerwerk hangt ten deele in de lucht. Ongelukken zijn te verwachten. Van binnen ziet het kasteel er verschrikkelijk uit. Vele ver trekken zijn ontoegankelijk, omdat de balken en planken der vloeren niet te vertrouwen zijn. De aangebrachte stutten in de vertrekken zijn hinderlijk en voorkomen het dreigend gevaar van instorten niet. De gepleisterde muren zijn ten deele be schadigd en met een laag vuil bedekt Een reclame-verordening te Middelburg. Naar wij vernemen, zal weldra te Middelburg den gemeenteraad een voorstel tot het maken van een verordening op de ontsierende reclames bereiken. Romeinsche castella te Vechten. Als bijlage III is aan het verslag van de vergadering van het Provinciaal Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen een bericht toegevoegd van Dr J. H. Holwerda over de opgravingen te Vechten in 1920. Sedert 1915 is het wetenschappelijk onderzoek daar ter plaatse gestaakt, omdat er voor militaire doeleinden loopgraven werden aangelegd. De arbeid moest op dit terrein, dat aan den heer Van Nispen tot Sevenaer be hoort, zoo goed als opnieuw worden begonnen. Wat bijzonder trof, was de diepe ligging van den vasten grond. Ontdekt werden een muur en een gracht van een uit steen gebouwd castellum, een kleine burcht of militaire nederzetting,'aangelegd op een leemlaag; maar deze Ieemlaag dekte opnieuw een ingraving als van een gracht, waarvan het laagste gedeelte vrij diep onder den tegenwoordigen grondwaterstand in het

Bouwwereld 1918-1923 | 1921 | | pagina 7