210 DE BOUWWERELD. Helmond; J. C. VAN Kemenade, burgemeester te Nuenen; A. F. van Beurden, te Amersfoort; P. G A Panken, burgemeester van Duizel en Steensel en J. W. A. Gommers, oud-burgemeester te Bladel. Van groote beteekenis is het feit, dat de Commissie een werkzaam en onbaatzuchtig aandeel neemt in het verspreiden van kennis omtrent onze eigen kunstschatten. Steeds meer bezoekers trekt zij tot de monumenten van het verleden, in het bijzonder tot die der hoofdstad. Hare bezoekers worden door de leden der Commissie gaarne en geregeld begeleid. De belangstelling der Provinciale Overheid voor de plaatselijke kunst heeft in menig opzicht, wederom in 1920, goede uitwerking gehad. Het voorbeeld, hier gegeven, vond elders navolging Zoo richtten de Gedeputeerde Staten in Zeeland met ingang van 1 Mei een Provinciale Schoonheids- en Archeologische Commissie op, die hare geboorte aan de Brabantsche Commissie, haar oudere zuster bekend maakte en zich tevens voor toekom stige uitgaven en aangelegenheden aanbeval. Een goed voorbeeld van Overheidswege gaf ook Heimond. Onder algemeenen bijval kocht de gemeente het oude kasteel, om het tot raadhuis in te richten Dit historisch monument van den eersten rang zal nu alle gemeentelijke kantoren bergen. - Helmond moge nu met zorg den monumentalen adelbrief van zijn verleden bewaren, velen ten voorbeeld. Er blijkt uit, dat de Commissie met ijver gedurende dat jaar heeft gewerkt Zij strekte haar zorgen uit over de kerken te Bakel, Bavel, Berlicum, Dieden, Haaren bij Oister- wijk, Rosmalen en Veen, het kasteel te Helmond, een huis van 1629 te Bergen op Zoom en andere gebouwen. Het „moderniseeren" van dit huis kon echter, door gebrek aan middelen, niet worden voorkomen. Zeer uitvoerig is het verslag over de kunstvoorwerpen, die in Juni van het vorige jaar te Halsteren in een tuin werden opgegraven. Zij zijn door haar voor den bisschop van Breda aangekocht en in de nieuwe kerk van Halsteren geplaatst; de voorwerpen bestaan uit een doopvont van koper, 2}^ meter hoog, uit het midden der zestiende eeuw, vier laat-Gothische kandelaars en een klok. Eindhoven gaat een Museum voor de Meijerij stichten. Vught bevordert de schoonheid van ons gewest door de zorg voor zijn villa-park, 36 H.A. groot, waaraan o.a. ons correspon- deerend lid HuiB Luns commissaris is. Na dit overzicht van meer algemeenen aard, volgt een reeks van adviezen, door de Provinciale Commissie verstrekt, zoowel officieel als meer particulier. Blijkens rekening en verantwoording, ingediend over 1920, is het batig slot van den dienst 1920 f 125.20 welk bedrag over gebracht wordt op den dienst 1921. Het jaarverslag is onderteekend door den secretaris-penning meester der Provinciale Commissie Dr. C. F. X. Smits. De Provinciale Zeeuwsche Schoonheids- en Archaeologische Commissie. Deze Commissie maakte een overzicht van hetgeen door haar van 1 Mei31 December is verricht, in druk open baar. In dit verslag wordt de meening uitgesproken, dat, indien niet alle teekenen bedriegen, er in Zeeland, wat de esthetische verhoudingen aangaat, beterschap komende is. Wel hebben van de meer dan honderd Zeeuwsche gemeenten alleen Middelburg, Goes, Zierikzee, Oost- en West-Sonburg en Burgh de zooge naamde „welstandsbepaling" in de bouwverordening opgenomen, en werd te Middelburg nog een „afschuwelijke" winkelpui aan de Lange Delft gemaakt, maar te Goes werden „door haren eenvoud treffende" arbeiders- en middenstandswoningen ge bouwd. Ook de onvermoeide propaganda door den heerB. von Brücken Fock gevoerd, begint vruchten te dragen. De dorps- timmerlieden volgen niet meer allerlei smakelooze bouwsels in de steden na. De commissie tracht ook het noodeloos vellen van boomen te voorkomen en heeft zich in verbinding gesteld met het Staatsboschbeheer. Waar vtoch geveld wordt tracht zij te be werken, dat nieuwe boomen worden geplant De commissie maakt melding van plannen tot het restaureeren van de kerk en den toren te Nisse, van den toren te Kapelle van de kerk te Kloosterzande en van de Maria Magdalenakerk te Goes. Voor de beide eerste restauraties hebben de Provinciale Staten van Zeeland een subsidie gegeven, en wordt ook rijks subsidie verleend. Boomen te Aagtekerke konden met gered worden, op twee oude linden na, maar te Borssele werd door het Staatsbosch beheer een kapverbod gelegd. Te Goes bracht de Commissie advies uit over het beplanten van het Kerkplein. Zij kon echter niet voorkomen, dat daar een deel van den Westwal zal worden gedempt en het plantsoen zal worden geveld, omdat het rijk een nieuwen weg voor snel verkeer gaat aanleggen. Te Ritthem werden de fundamenten van den toren versterkt De Commissie trachtte, met medewerking van Heemschut, te verkrijgen, dat te Sluis een verordening tot wering van ont sierende reclames tot stand kwam. Voor den toren te Gapinge, gemeente Vrouwenpolder, zal de architect A. A. Kok een plan tot restauratie maken. De Commissie meende geen pogingen te moeten doen, om de in 1834 hebouwde kerk te Zierikzee te redden, daar zij niet vind} „dat ook van slechte architectuur als representant van een bepaalde cultuurperiode een specimen voor het nageslacht moet worden bewaard." De straat als aanplakbord. De namen der candidaten voor den gemeenteraad, die vóór de laatste verkiezingen in groote witte letters op de straatsteenen stonden, beginnen langzamer hand te verdwijnen, al loopen wij nog hier en daar over de namen van eenigen, die nog wethouders zijn van Amsterdam. Maar nieuwe witte letters, naar het schijnt met zeer duurzame verf geschilderd, zijn op onze trottoirs, tusschen onze tramrails verschenen. Een Amsterdamsch dagblad, een politieke partij laten hun namen op Amsterdam's straten afschilderen; en be vuilen daarmee onze straten. Nu hebben wij er niets tegen, dat deze beiden door velen onzer medeburgers met voeten getreden worden; alleen maar, dit gebeurt niet genoeg: die verf blijt onz& straten wat lang ontsieren Wij zouden ieder wien het uiterlijk aanzien onzer straten ter harte gaat, willen vragen: gaat zoo niet voort. Verboden is het niet. De Amsterdamsche politie-verordening heeft zelfs in de laatste alinea van art. 62 van het verbod om letters, woorden of teekeningen op eens anders eigendom te stellen den openbaren weg uitdrukkelijk uitgesloten Maar, zooals een schoolhoofd bij het maken van een aanmerking op een jongen, die iets onbehoorlijks gedaan had, gewoon was te zeggen: als wij dat nu allemaal eens deden? Als de straat "eens bedekt werd met de namen van couranten en politieke partijen in allerlei kleuren? «Wij vragen geen aanvulling van de politie-verordening: nóg meer bepalingen die niet kunnen worden, althans niet worden gehandhaafd, kan onze politie-verordening niet verdragen. Zelfs het verbod om letters op eens anders eigendom te zetten heeft, meenen wij, nooit tot eenige vervolging geleid, ofschoon toch niemand zal beweren, dat het nooit overtreden is. Er zijn nog dingen, die wij niet doen, ofschoon ze niet ver boden zijn; 'laat ons daaronder deze onhebbelijkheid brengen. („A. H.") Nederlandsche klokken in Noorwegen. In het noorden van Noorwegen zijn verscheidene klokken van Nederlandsche gieters aanwezig. Ten deele kunnen het scheepsklokken zijn, die van gestrande vaartuigen geborgen werden, sommige echter zijn daarvoor te groot en zullen per schip van Nederland naar Noorwegen vervoerd zijn Te Vaerokirke hangt een klok van Geert van Wou, uit 1511; te Kjelvikskirke een van denzelfden meester uit 1521; te Holskirke een van Willem Wegewart uit 1580; te Skjaerstadt een van Jacob Noteman van 1651; en te Kjollefjord een van Claude Fremy uit 1686. Het blad „Die Denkmalpflege", waaraan wij deze mededeeling ontleenen, meent, dat deze gieters Duitschers waren!

Bouwwereld 1918-1923 | 1921 | | pagina 8