138 DE BOUWWERELD. - Jurist PRIJSVR., EXAMENS EN TENTOONSTELLINGEN sr DE BOERDERIJ „SCHOTERBOSCH" TE SCHOTEN plan opgenomen; de bedoeling is, haar als landelijke uit spanningsplaats te verpachten. Het gemeentebestuur van Schoten verdient een woord van lof voor zijn medewerking tot het instandhouden van dit karakteristieke geheel. Pleinombouwing. Gelijk was aangekondigd, is in den Haagschen Kunstkring den 21sten April een tentoonstelling geopend van ontwerpen, ingekomen op de prijsvraag voor de ombouwing van een plein, welke was uitgeschreven door de Bouwkundige Vereeniging „Onderneming en Vrijheid" en de tweede (bouw kundige) afdeeling van den Haagschen Kunstkring Het doel van deze samenwerking en van het uitschrijven der prijsvraag was, blijkens het programma, er toe mede te werken, dat het contact bevorderd wordt tusschen den particulieren bouwondernemer en, den architect, waardoor men hoopt te verkrijgen, dat een gunstige invloed zoo op het algemeen belang als op dat van beide partijen zal worden uitgeoefend. In de tweede paragraaf van het programma wordt deze be doeling nader toegelicht. In deze paragraaf wordt er op gewezen, dat de bouwondernemer in den regel niet berekend is voor het bouwkundige deel van zijn taak, er ook geen tijd voor heeft en in de practijk het ontwerpen van de plannen en het maken van de berekeningen, waarnaar hij bouwt, dan ook veelal aan een ander moet overlaten. Meer en meer wordt er voorts in deze paragraaf gezegd ziet men in, dat er in de aesthetische eischen, door de overheid gesteld, ook een geldelijk belang aanwezig is, doordat een uit aesthetisch oogpunt goed verzorgd huis de kans op verkoop of verhuur verhoogt, terwijl deze eischen ook een niet te onderschatten ideéele beteekenis hebben voor den bouwer Aan deze prijsvraag lag het streven ten grondslag, om den architect, die door studie en aanleg in staat is, binnen de grens van het financieel bereikbare een comfortabel en aesthetisch bevredigend huis te leveren, doch tot nu toe weinig voor de particuliere bouwnijverheid werkte, daartoe meer in de gelegenheid te stellen. Het te bebouwen terrein is een plein van 44 M. breedte, een verbreed gedeelte van de 20 M. breede Goudsbloemlaan. Het vormt het middelpunt van een wijk, gelegen ten noorden van de Laan van Meerdervoort, ten westen van de Goudenregen straat en ten zuiden van het Segbroekbeekje. In deze wijk zullen in het algemeen middenstandswoningen worden gebouwd, t.w. een gesloten bebouwing met hoofdzakelijk drie- en twee- gezinsperceelen. Op het plein komen de Begonia-, de Iris- en de Anemoonstraat uit en de bedoeling was, dat deze aan weers zijden overbouwd moesten worden Als breedte der perceelen was 8 a 9 M. opgegeven, ieder perceel moest bestaan uit twee verdiepingen boven den beganen grond (de bovenste verdieping eventueel gedeeltelijk in de kap) en in het algemeen drie woningen bevatten, elk met een vrijen toegang. Op den beganen grond moesten er.12 winkelwoningen zijn, gelegen op de hoeken der verschillende stratenvoor de overige woningen op den beganen grond was de eisch gesteld, -dat zij tot winkelwoningen zouden kunnen worden verbouwd. Iedere afzonderlijke woning mocht niet meer beslaan dan 450 M3. inhoud. Er waren drie prijzen, n.1. een eerste prijs van f 1000, een tweede van f700 en een derde van f300. De jury was samengesteld uit de heeren W. van Boven, Dr. H. P. Berlage, C.J. van Harmelen, A. de Man,P. Stegeman en Ir. H. E. Suyver Ingekomen waren 37 ontwerpen. Daarvan bleven er na twee schiftingen 11 over, n.1. die onder de volgende motto's: „Nach getaner Arbeit ist gut ruhen"; „Plein"; „G. A. T S."; „E N. O."; „1921"; „Tulp"; „Duo"; „Premiebouw 1921"; „Centrum"; „Morgenster" en „Bloemenwijk". Uit dit elftal besloot de jury twee eerste prijzen toe te kennen aan de^ inzendingen onder het motto „Duo" en „Premiebouw 1921"; voorts een tweeden prijs aan „Centrum" en een derden prijs aan „1921". Het ontwerp onder het motto „Duo" bleek bij opening van de naambrieven afkomstig te zijn van de heeren J. Luthmann en R. Herman, dat onder het motto „Premiebouw 1921" van den heer J. W. van derWeele; dat onder het motte „Centrum" van den heer A. Pet en dat onder het motto „1921" van den heer L. G. van der Woude. De verschillende inzendingen worden in het jury-rapport alle min of meer uitvoerig besproken. Het algemeen oordeel van de jury over het resultaat der prijsvraag is, dat het getal en het gemiddelde gehalte van de inzendingen bevredigend genoemd mogen worden. Bij de ingezonden ontwerpen zijn er, zegt de jury, verscheidene, die min of meer gelukkig een bekend en veel gebruikelijk woning type als basis voor de archit^ptonischè verzorging van een pleinombouwing hebben gekozen. Het ontwerp onder het motto „Premiebouw 1921" heeft dit bekende type geperfectionneerd op een wijze, waarin geens ander inzender is geslaagd. Anderen daarentegen hebben niet geschroomd een minder gebruikelijke of zelfs zeer weinig bekende variant te concipieeren ten einde den nadeeleh te ontkomen, die aan de meest bekende typen kleven. Als zoodanig kan bijv. genoemd worden het ontwerp onder het motto „Ruime Kamers". „Verschillende ontwerpen aldus lezen wij verder nog in het rapport waaronder eenige van de tweede schifting en die van de derde schifting toonen aan, dat er verscheidene personen aangewezen kunnen worden, die het vraagstuk voldoende be- heerschen om een verzorgd stadsbeeld te verkrijgen. Een verademing zou het zijn, wanneer de architectuur van de woningen, door den particulieren bouwondernemer te bouwen, in den vervolge niet beneden het peil der hierbedoelde in zendingen bleef." Wij komen op deze prijsvraag nader terug.

Bouwwereld 1918-1923 | 1921 | | pagina 8