DE BOUWWERELD. 135 Op twee punten vestigt de Commissie nog bijzonder de aandacht. Ter plaatse, op de kaart gemerkt X is indertijd door een storm een open plek in het bosch ontstaan, die later op zeer onoordeelkundige wijze is beplant. Deze beplanting dient te worden verwijderd, de grond met wat dennennaalden enz. te worden afgedekt, waarna door bezaaiing of beplanting een betere toestand kan worden geschapen. De heuvelachtige plek (bij de noordpijl op de kaart gemerkt XI) was tot voor korte jaren hoog dennen bosch, dat geheel is gerooid. Eenig daartusschen staand loofhout is gespaard; een gedeelte is met jonge dennen bezaaid en een gedeelte is nog onaangeroerd gebleven. Op dit laatste gedeelte ontwikkelt zich een wilde plantengroei, die naar het oordeel der Commissie nog door bijzaaiing b.v. met brem, Amerikaansche eiken en lijsterbes moet worden bevorderd, opdat men hier na verloop van jaren een eigenaardige wildernis, later een „natuurbosch" kan doen ontstaan, welke door eenige willekeurige paadjes voor het pubfiek toegankelijk kan worden gemaakt. Het'maken van een uitgewerkt financieel overzicht acht de Commissie niet tot haar taak te behooren hierbij moet trouwens met allerlei belangen rekening worden gehouden, die buiten haar gezichtsveld vallen. Toch volgt hieronder een zij het zeer globale berekening, waaruit blijkt, dat de financieele lasten voor de Gemeente, bij een bestemming als hierboven omschreven, merkelijk worden verminderd. Op bijgaande kaart zijn door arceering aangegeven de gronden die naar 'het oordeel der Commissie, behoudens de door enkele leden geopperde bezwaren, als bouwterrein kunnen worden uitgegeven. De oppervlakte dier gronden is ongeveer 37 H.A. De verkoopwaarde daarvan wordt door de commissie geraamd op f 800.000. Rekent men de kosten van aankoop, vermeerderd met overdrachtskosten, renteverlies, wegenaanleg enz. op f 870.000, dan blijft voor de kosten van het eigen lijke, overblijvende bosch nog een bedrag van f 70.000. Het komt de Commissie voor, dat het blijvend genot van het Spanderswoud voor de bewoners van Hilversum dit offer wel waard is. Ter bezuiniging geeft zij in overweging het aanleggen der wegen enz. geleidelijk en naar behoefte te doen uitvoeren en die terreinen, tegen welker uitgifte sommige leden bezwaar hebben, tot het laatst te sparen. Ten slotte werd nog door den voorzitter het advies der Commissie gevraagd over een overeenkomst met Jhr. Six inzake verlegging van den Doodweg en ver breeding van den Oude-Meentweg, nabij den 's Grave- landscheweg. Naar het oordeel der Commissie is aan zoodanige overeenkomst een nadeel en een vooraeel verbonden. Door de verlegging van den Doodweg zal het mogelijk zijn, tusschen dien weg en het laag gelegen weiland huizen te bouwen, waardoor de omlijsting van dat weiland wordt verbroken. Tegenover dit nadeel staat het voordeel, dat door de verbreeding van den Oude- Meentweg 't bestaan der beplanting langs dien weg, zware beuken en linden, blijft gewaarborgd. Dit voor deel wordt geacht ruimschoots op te wegen tegen het eerstgenoemde nadeel, temeer daar bij bebouwing langs den Doodweg ook voor de achtergevels aan de zijde van het weiland aesthetische eischen kunnen worden gesteld. Doch afgezien hiervan, acht de Commissie het ge- wenscht, dat de Oude-Meentweg, als toegangsweg tot een groot boschcomplex op flinke breedte en met zijn beplanting geheel ter vrije beschikking van de ge beente komt. Zij adviseert dus tot het aangaan van de bedoelde overeenkomst, onder opmerking dat de waarde der boomen (die vergoed zou moeten worden) den laatsten tijd aanmerkelijk is gedaald. De Commissie meent zich hiermede van de haar verstrekte opdracht te hebben gekweten, zoodat haar taak als geëindigd zou kunnen worden beschouwd. Zij zal het evenwel op prijs stellen, te zijner tijd Uw College van advies te dienen bij de verdere uit werking dezer voorstellen inzake het behoud van het landschappelijk schoon bij de bebouwing en de bevordering daarvan, ook in het gedeelte dat als bosch blijft bestaan. GEMENGDE BERICHTEN De Synagogen te Amsterdam. Tot dusverre gold Elias Bouman als den ontwerper van de Portugeesche Synagoge aan het Jonas Daniël Meyerplein te Amsterdam, terwijl de ontwerper van de daartegenoverstaande Hoogduitsche Synagoge niet bekend was. S. Seeligmann deelt nu in het „Centraal Blad voor Israëlieten in Nederland" mede, dat de Stadsarchitect Daniël Stalpaert de ontwerper van beide gebouwen geweest is. Elias Bouman heeft ze als Meester-metselaar met Gillis van Vin, Meester- timmerman, uitgevoerd. De twee Synagogen zijn inderdaad geheel in den stijl van Stalpaert, die, terzelfder tijd, ook de Oosterkerk te Amsterdam heeft ontworpen en uitgevoerd. Een molen, die verdwijnt. De bekende oude molen te Blaricum zal worden gesloopt, daar de tegenwoordige eigenaar, die hem van buiten onveranderd had willen laten en hem als woning had willen inrichten, daarvoor geen toestemming van het gemeentebestuur kon krijgen. Het Gooische -uitbreidingsplan. In verband met de door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland aan de orde gestelde vorming eener centrale gemeente Groot-Bussum, hielden de Dagelijksche Besturen van Bussum, Naarden, Huizen, Blaricum en Laren in de laatste gemeente een gecombineerde vergadering, waarin reeds een plan van samenwerking in zake grondpolitiek werd vastgesteld De uitgestrekte buitenwijken dezer 5 gemeenten grenzen in de complexen: Crailoo en Oud-Bussum alle aan elkaar en uitlegging van het bouwplan in één der vijf zou afzonderlijk afgewerkt niet aansluiten aan de wegen en ontwerpen in de aangrenzende. Het bestuur van Bussum heeft zich thans tot de vier gemeenten gewend, om de herziening van 't Bussummer uitbreidingsplan te doen geschieden in samenwerking onderling, ten einde een harmonisch ontwerp voor een groot deel van het Gooi te bewerken Het nieuwe plan omvat de nog niet in exploitatie gebrachte terreinen, de hoofdverbindingen tusschen de gemeenten, de uitsparing van bosch en heide voor natuurschoon en de groepeering der be bouwingen. Dit reusachtige uitbreidingsplan, dat ook met de trajecten van de nieuwe weg- en sneltramverbindingen moet rekening houden, zal bewerkt worden door den bekenden architect de Bazel. Het omvat al het ongeschonden natuur schoon binnen den kring BussumNaardenHuizenBlaricum Laren, dus het al-oude Gooische gebied ter grootte van een paar duizend H.A. en is vermoedelijk het grootste landelijk bebouwings- en tuindorpen-object van ons land. Een oude boerderij te Schoten. Door de gemeente Schoten werd eenigen tijd geleden de boerderij „Schoterbosch" aan gekocht, die uit het begin der zeventiende eeuw afkomstig is, en een schilderachtig geheel oplevert. Verleden jaar werd het gemeentebestuur door Heemschut gewezen op de wenschelijkheid, die boerderij te behouden en haar in het uitbreidingsplan op te nemen. Nadat ook de heer D E. Wentink, Inspecteur van de Volksgezondheid, op het behouden der boerderij had aangedrongen, bestaat er thans kans, dat dit geschieden zal Reeds is zij in het uitbreidings-

Bouwwereld 1918-1923 | 1921 | | pagina 7