DE BOUWWERELD. 419 het verkeer stelt, maar zij meent, - dat die tweeërlei eischen bij de door haar gekozen oplossing van den Directeur op gelukkiger wijze "worden gecombineerd dan bij de door Heeren Burg. en Weth. ge kozen oplossing. Worden de beide hoekhuizen geslecht, dan ontstaat er een verkeersweg, die bij aan sluiting der straatvlakken van Ame- landspijp en Voorstreek Oostzijde en bij wijziging--der Meelbrug alle eischen van het doorgaand verkeer kan beviedigen. En het wil de commissie voorkomen, dat de door haar gekozen oplossing niet duurder zal worden dan de demping met hare consequenties. De commissie meent dat demping van een ge deelte der Tuinen zal moeten leiden tot geheele demping, al was het maar omdat een overblijvend deel van een gedeeltelijk gedempte gracht veelal door vervuiling een minder ooglijk aan zien verkrijgt en hygiënische bezwaren oplevert, die de geheele demping onvermijdelijk maken. De gracht van de Tuinen zal bij uitvoering van het plan van Heeren B. en W. worden een aan drie zijdetpafgesloten watervlakte, die geen reden van bestaan meer heeft. En bij demping zullen de Tuinen met hunne wijd vaneen wijkende huizenrijen "een bijzonder leelijk gezicht opleveren. De demping van Eewal en Tweebaksmarkt is daarom uit een aesthetisch oogpunt betrekkelijk meegevallen, omdat de huizen, die er langs staan, eene in verband met de breedte van de nieuw gevormde straat behoorlijke hoogte hebben. De wanverhouding tusschen de hoogte van de huizen langs de Tuinen en de buitensporige breedte van de gedempte gracht zou zeer hinderlijk zijn. Er is voor Leeuwarden alle reden om zuinig te zijn met zijn grachten. Voor een jaar of vier, vijf getuigde „De Bouwwereld" „De stad bezit „nog slechts enkele bouwwerken van beteekenis en „haar effect berust voor een groot deel op de oude „grachten. Als die verdwijnen, is Leeuwarden een stad „geworden van hopelooze banaliteit." Zoowel op zichzelve als met het oog op de gevolgen komt ons de voorgestelde demping hoogst ongewenscht voor en wij zouden Uwen Raad met aandrang willen verzoeken een oplossing van de vraag te kiezen,'die de gracht van de Tuinen onaangetast laat. Mocht Uw Raad de juistheid van onze opvatting omtrent den invloed van de door Heeren B. en W. voorgestelde demping op het stadsschoon betwijfelen, dan zouden wij hem met aandrang willen vragen het oordeel in te winnen van een of meer besturen van genootschappen buiten Leeuwarden, die zich de bevordering der schoon heid van stad en land ten doel stellen of van een commissie uit de besturen van dergelijke vereenigin^en, alvorens een besluit te nemen, dat voor de schoonheid van deze stad zeer ernstige gevolgen, zou kunnen hebben. B GEMENGDE BERICHTEN Stukken aan de Redactie der „Bouwwereld" gelieve men uitsluitend te adresseeren Aan de Redactie der „Bouwwereld" Waldeck Pyrmontlaan. Baarn. «R De schoonheid van het friesche landschap. Ged. Staten van Friesland, die reeds herhaaldelijk ingrepen als de schoonheid van het gewest bedreigd werd, hebben opnieuw de schoonheids vrienden aan zich verplicht Zij zonden een circulaire aan de besturen der Gemeenten, Waterschappen en Veenpolders waarin zij dezen wezen op het belang om bij het bouwen van beton- bruggen meer dan tot dusver te letten op de eischen der aesthetika. Uit de teekeningen die aan het kollege worden overgelegd wanneer diens goedkeuring noodig is bij onder- handsche aanbestedingen blijkt maar al te vaak dat de ont worpen brug het landschap of de bebouwde kom waarin ze moet worden aangebracht in erge mate zal ontsieren Doch de overeenkomst met de fabriek is dan meestal reeds gesloten en het is te laat om mei goed gevolg op wijziging van het ontwerp aan te dringen. „Er zijn helaas in deze provincie reeds onderscheiden beton- bruggen gebouwd die aan de schoonheid van het Friesche landschap in zeer bedenkelijke mate afbreuk doen. Een enkele gemeente is zelfs geducht geschonden door een vrij groot aantal zeer leelijke betonbruggen die men, naar onze meening, zonder meer kosten, en zonder tekort te doen aan de deugdelijk heid der constructies, veel minder aanstootelijk had kunnen maken, zoo men zich slechts rekenschap had gegeven van de hooge waarde van het behoud der landelijke schoonheid." Ged Staten ontkennen niet dat dc bouw van betonbruggen uit een oogpunt van schoonheid nu eenmaal ernslige bezwaren opleveit, die natuurlijk den bouw van dergelijke werken, niet mogen verhinderen, wanneer deze zichuit een oogpunt van duuizaainhcid en besparing op onderhoudskosten overigens mocht aanbevelen, welk laatste punt wij hier niet wenschen te beslissen Het kollege verzocht nu de besturen 0111 tijdig de teekeningen te willen inzenden om zoo noodig in overleg_ met den Hoofd ingenieur van den Prov. Waterstaat een herziening van het ontwerp voor te stellen. Zij vertrouwen dat de besturen met hen willen samenwerken om de pracht van het Friesche land schap en de natuurlijke en ongedwongen schoonheid der dorpen zooveel doenlijk ongerept te helpen bewaren. Provinciale monumentenzorg in Zeeland. Wij zijn niet teleur gesteld in de verwachting van ons artikel in Nr. 46! I11 de 14 en 15 December 11. gehouden-vergaderingen der Provinciale Staten van Zeeland besloten deze om, in afwijking van de afwijzende voorstellen van Gedeputeerde Staten subsidies te geven voor de restauratie van kerken en torens te Kapelle en Nisse. Vernieling van landschappelijk schoon door de Waterstaat. Wij zijn de eerste geweest die, toen de voornemens tot ver betering van het wegennet bekend werden, ervoor waarschuwden om de Waterstaat in het oog te houden. En niet ten onrechte! De heer Henri Polak heeft bekend gemaakt op welke slinksche wijze bij Laren een laan is opgeruimd. Onlangs heeft de Bond Heemschut" aan den Minister van Waterstaat men moet nu eenmaal bij den „duvel te biecht" komen geadresseerd naar

Bouwwereld 1918-1923 | 1920 | | pagina 3