316 DE BOUWWERELD. Het klokkenspel der St. Bavokerk is binnen in den toren gehangen, en dus van buiten niet te zien. In 1587 goot „meester adriaen" de „VIII looden clocken, welcke buyten in den thoorn sijn gehangen". Deze klokken, die natuurlijk geen geluid geven, en alle in denzelfden vorm gegoten werden, dienen slechts tot sieraad. Zij wogen te zamen 728 pond en de kerk- meesteren leverden daarvan 555 pond, waarvoor Meester Ad.riaan 1 stuiver per pond moest betalen. Voor de 728 pond „met het maecken" werd hem 2'/2 stuiver per pond betaald. Deze looden klokken komen alleen aan den toren te Haarlem voor; men heeft ze laten hangen, ook toen het klokkenspel door Hemony werd vernieuwd. Het oorspronkelijke torenkruis is in 1781 door het tegenwoordige vervangen. In 1801, des avonds om halftien, juist toen het luiden der Damiaatjes ophield, sloeg, bij een onweder, de bliksem in den toren. Er ontstond brand, die echter „met groote onversaagdheid door eenige kloekmoedige stadgenooten gebluscht werd". Tegenwoordig heeft de toren een bliksemafleider, die dit prachtig gedenkstuk onzer bouwkunst tot in lengte van dagen „voer swaer tempeest van weren" moge behoeden. HOE DE BUSSUMSCHE BOUWERS REAGEEREN OP DE INSTELLING DER SCHOONHEIDSCOMMISSIE TE KOOP GEVRAAGD een ontwerp voor enkele of dubbele Villa, die aan alle eischen der Bussumsche Schoonheidscommissie voldoet. Br. fr. onder No. 4048 Bur. van dit Blad, Kapelstraat 21. SCHOONHEIDSCOMMISSIE. Ontwerpen voor plannen en gevels, voldoende aan eischen van schoonheids commissies, TE KOOP. Brieven onder No. 4075, aan het bureau van dit blad, Kapelstraat 21, lovenstaande advertenties kwamen dezer dagen in een plaatselijk Bussumsch blad voor. Tenzij zij wat echter niet waar schijnlijk is als paskwil mochten bedoeld zijn, geven zij blijk van een vrij treurig inzicht. Er wordt thans te Bussum ontzettend veel knoeiwerk door eigenbouwers geleverd. Soms wordt nog aan den voorgevel een dragelijk aanzien gegeven, maar o wee, als men om den hoek kijkt! Het werd hoog, hoog tijd dat maatregelen werden getroffen om zulk knoeiwerk te weeren. De bovenstaande advertenties die met vette letter in de „Bussumsche Courant" voorkwamen, zijn daar een uitvloeisel van. In plaats dat men nu aan een bekwaam bouwmeester het maken van een ontwerp opdroeg, wordt weder getracht langs een om- en zijweg, op een koopje, aan de gemeente-eischen te voldoen. Daar nu beide advertenties in hetzelfde blad voor komen, kunnen wij de heeren gelukwenschen met hunne wederzijdsche pogingen tot het verkrijgen van een gunstig resultaat. Den een door het opkloppen van een kracht die aan de eischen van de Bussumsche Schoonheidscommissie kan voldoen, en den ander die de kunst verstaat, of meent te verstaan, een product te leveren, dat genade vindt voor de schoonheids commissie. Als beiden elkander vinden, zal ieder onmiddellijk aan den slag kunnen gaan. Men kan het geval beschouwen als een leerzaam voorspel van den heilzamen invloed der commissie! Het was ons niet bekend dat men elders op zulke wijze per advertentie gereageerd heeft op het aesthe- tisch streven der overheid. V. E. B. GEMENGDE BERICHTEN AMSTERDAM Ontsiering van overheidswege door demping - van het Oosterdok. Prof. VAN Embden heeft als lid de le Kamer eenige vragen gericht tot den Minister van Waterstaat betref fende de verkeerstocstanden en het stadsschoon, speciaal over de gedeeltelijke aanplemping van het Oosterdok voor de uit breiding van het spoorwegemplacement. Dit zou een zéér ingrijpende ontsiering woiden van een der meest karakteristieke stadsgedeelten Wij verwijzen naar onze artikels in 1914 Nr. 20 en 1915 No. 25. Men heeft niet vernomen dat B. W. in dit geval kiachtig voor het stadsschoon zijn opgekomen. Trouwens, zou men hen nu niet veel ergere inbreuken kunnen voorhouden Hun verzet in 1914, op gronden van stadsschoon, tegen demping van een stukje Kloveniersburgwal bij de Nieuwmarkt is gebleken met meer te zijn dan een voor de goegemeente sympathiek schoon gelegenheidsgebaar. Door het dempingsplan wordt een der mooiste stadsgezichten, het statige watervlak van het Oosterdok, waar men zich nog eenigszins de oude ligging van Amsterdam kan voorstellen, vernietigd. Bij de behandeling der, voor de aanplcmping noodige onteigeningswet in de 2e Kamer heeft Mr Smecngc eenige opmerkingen gemaakt. Hij weid echlei met een kluitje in het riet gestuurd.

Bouwwereld 1918-1923 | 1920 | | pagina 8