§T DE BOU WERELD. 211 jjE 5 Oorspronkelijk waren de ramen, welke thans van ijzer zijn, van natuursteenen traceeringen voorzien, in één der abcisramen zijn de sporen daarvan nog te vinden. Misschien zijn ook deze "traceeringen bij de herstelling in 1859 verloren gegaan. Het' inwendige vormt in hoofdzaak één ruimte. De abcis evenwel is ingericht als „kerkekamer" waarboven een galerij met-zitplaatsen Als reeds gezegd, ging wat er aan betimmering mocht over geweest zijn bij het restauréëren in het jaar 1859 verloren. Een viertal koperen kaarsenkronen, een elftal kaarsenluchters en eenige blakers bleven van de vroegere inrichting over. Het mag gelukkig worden geacht, dat het aardige kerkje "thans in veilige handen is. C. V. ,'De gemeentelijke, commissie voor de bewaring van geschied kundige gedenkstukken te Maastricht heeft in haar verslag over 1^ vastgesteld, dat de belangstelling van het publiek inzake de ontbloating, restauratie en opknapping van antieke en 1 merkwaardige huisgevels hare verwachting verre overtrof. Vari verschillende zijden worden aanvragen of subsidie ont vangen, terwijl menig huiseigenaar uit eigen beurs alle kosten bestreed. De commissie verzocht aan B. W. om de gewenschte en 'door de uitbreiding van haar werkkring noodzakelijk geworden wijziging der verordening en statuten ter hand-te nemen. Zij dringt voorts aan op verhooging der haar verleende toelage van f300.De uitbreiding der gemeente verruimt den werk kring der commissie. Tal van monumentale gebouwen en geschiedkundige gedenkstukken vroeger buiten de gemeente gelegen" en thans ingelijfd, moeten in beeld worden gebracht. Zoomede zullen moeten worden verricht onderzoekingen, na sporingen en opgravingen in het nieuwe stadsgebied. - Dé commissie is voortgegaan met de uitbreiding van haar verzameling foto's. Met het oog op het gestadig verdwijnen der overblijfselen van de oude vesting is een reeks foto's ge maakt van alle nog aanwezige resten der vormalige fortificaties. In verband hiermede ontleenen wij aan het verslag dat de commissie aandrong bij B. W. op aankoop van het huis ;„De, drie liters" bij de oude Tweebergerpoort. Na slooping van dit pand kan de aangrenzende oude poorttoren vrijgelegd en gerestaureerd worden. Ook werd gewezen op de wenschelijk- hëid tot bespoediging van de restauratie van het oude „Ding- huis", in het bijzonder van het bordes dat, alhoewel eerst in 'den jongsten tijd aangebracht, niet voldoet en een ander meer strookend met het oorspronkelijke dient vervangen te worden. Het verslag bevat uitvoerige mededeelingen over twee op gravingen die door het lid der commissie Dr. Goossens zijn geleid en gedeeltelijk door de commissie bekostigd worden. Zij" betroffen het onderzoek van de grafkamer van de H.H. Monulphus en GoudulphuS in de St. Servaaskerk en de over blijfselen van de overoude, kapel van O. L. Vrouw ten Oeveren, in de voormalige Augustijnerkerk Het denkbeeld en voorstel der commissie om het marktplein in een square-aanleg te herscheppen kan ons in beginsel minder behagen. Dat leidt blijkens de ervaring allicht tot lieve plantsoentjes die inderdaad nietzouden bijdragen „totopluistering van het monumentale stadhuisgebouw, tot verfraaiing van het plein en zijne omgeving." MEDEMBLIK. De Waag moet gerestaureerd worden. Volgens de Noord-Hollandsche Oudh." heeft het gebouw een een voudige trapgevel van gebakken en gehouwen steen uit de '17de eeuw. In den gevel is een steen met jaartal 1778, waarop zijn afgebeeld en relief het wapen der stad en drie personen die kaas wegen. Vereeniging tot instandhouding van oude gebouwen te Middelburg. In de 27 Mei gehouden vergadering werd door den secretaris, den heer Dr. W. S. Unger, het verslag over 1919 uitgebracht. In het bijzonder vermeldt dit het overdoen van de „Steenrots" aan „Hendrick de Keyser". Hulde wordt gebracht aan de nagedachtenis van de heeren H. P. den Bouw meester en L. van Krimpen, die zooveel voor het behoud van dit huis hebben gedaan. Nu dus een der programmapunten van de vereeniging op de gelukkigste wijze en vrij onverwacht is opgelost, zal met kracht worden voortgewerkt aan het tweede: het samenstellen van een werk over de oude gebouwen te Middelburg. Door de vereeniging werd steun verleend aan het plaatsen van een ijzeren hek in het voor enkele jaren ge restaureerde poortje aan de Nieuwe Haven. Tot bestuurslid werd herkozen de heer H. van Gelderen. Het Raadhuis te Ransdorp (N.-H.) zal worden hersteld in den toestand van het midden der 17de eeuw. B W. worden gemachtigd om een leening van f45.000 aan te gaan en regeeringssubsidie aan te vragen. De pastorie te Schelluinen is ter elfder ure gered. Als goede landlieden betaamt, hebben de kerkelijke autoriteiten, den laatsten cent uit de regeering geperst. Zij speculeerden er blijkbaar op dat de wensch het fraaie bouwwerk, dat door een ongelukkig toeval rechteloos zich in hun bezit bevond, te behouden, het toch wel winnen zou van den weerzin tegen hun schraperig'^ptreden. De regeering heeft echter hen ver strekkende concessies gedaan om ten slotte gedaan te krijgen dat de schatrijke diaconie te Schelluinen een bedrag van f20 000 renteloos mocht beschikbaar stellen. Een partikulier heeft dit dan gegeven en het scheelde een haar of de kerkelijke autoriteiten hadden zoo weinig eergevoel getoond, dat zij niets bijdroegen voor het herstel van hun verwaarloosd eigendom. Het Rijk heeft zelfs een subsidie toegezegd voor een deel der inrichting en meubileering. Het is wel hoogst merkwaardig en bedroevend dat op kunst gebied de dragers der overlevering zoo weinig piëteit en historischen zin toonen, vooral omdat hun veelal zoo groote waarden op dit gebied zijn toevertrouwd. Nehalennia in 1919. Het verslag maakt melding van de instelling der provinciale schoonheidscommissie die in meenig opzicht de taak van „Nehalennia" kan overnemen. Herinnerd wordt aan de restauratie van het huis „de Vrijman" in de Lange Giststraat te Middelburg en met instemming wordt vermeld dat de actie der Vereeniging tegen het verven en bepleisteren van oude gevels succes begint te hebben. Verscheidene gevels zijn van verf en cement ontdaan, waarbij vaak een te waardeeren steun van gemeentewege werd ondervonden. Ook bij nieuwbouw was dit het geval. Dat door het gemeentebestuur niet de bouw werd belet van eenige wanstaltige winkelpuien bijv. in de Lange Delft, wordt in het verslag betreurd en gelaakt, omdat de gemeente een verordening bezit die het had kunnen beletten. Besloten werd om het gemeentebestuur te verzoeken voortaan geen vergunning meer te verleenen voor den bouw van zulke in hooge mate ontsierende bouwsels. In verband met een opmerking zullen pogingen worden gedaan om den bouw tegen te gaan van vrij staande huizen in de duinen te Zoutelande. Provinciale Zuid-Hollandsche archaeologische Commissie. Het verslag over 1919 vermeldt bemoeiingen te Boskoop, Brielle, Dordrecht, Gorinchem, Gouda, Couderak, IJsselmonde, Katwijk aan den Rijn, Koudekerk, Leerdam, Mijnsheerenland, Oostvoorne, Oudehoorn, Oudshoorn, Rotterdam, Schelluinen, Schipluiden, Woerden en Zuidland. In den Brielle werd aan het Wellerondom eene onbewoonbaar verklaarde woning met eenvoudigen 17de-eeuwschen trapgevel hersteld, die nu aan het aardige pleintje zeer tot verfraaiing der stad strekt. In Dordrecht is het gevaar voor „De Gulden Os" nog niet bezworen omdat de onderhandelingen van de vereeniging „Hendrick de Keyser" met den eigenaar over de vestiging van een servituut op het huis niet tot een gunstig gevolg leidden. Te Rotterdam werd op verzoek der commissie de slooping van den molen aan het Oostwestplein gestaakt en werden de wieken opnieuw aangebracht. Het verslag vermeldt sloopingen te Gorinchem (een 17de- eeuwsche gevel in de Dalemstraat), Gouderak (eenige 17de-

Bouwwereld 1918-1923 | 1920 | | pagina 11