j=\ lkm/ï/^r. DE BOUWWERELD. 211 Een openbaar gebouw van slechten smaak is eene beleediging van de natuur en den tijd. Giorgio Vasari. Tengevolge van de groote moeilijkheid om in de architektuur het karakter te treffen en daarin dan veelzijdig en mooi te zijn, zal de dilettant, voor wien dat onbereikbaar is, altijd in verband met zijn tijd öf in het magere en overladene öf in het plompe en ledige vervallen. Een bouwwerk, dat slechts door zijn schoonheid recht van bestaan heeft, is absoluut niets, wanneer het haar mist. Daar het slechts aan enkelen gegeven is, zich te kunnen vertjeffen tot een vrije ontwikkeling naar schoonheidswetten alleen, vervalt de bouwdillettant gemakkelijk tot de sentimenteele en allegorische bouwkunst en tracht het karakter, dat hij in de schoonheid niet weet te vinden, op deze wijze er in te brengen. Goethe. Slechts daardoor kan het handwerk steeds in be- teekenis winnen, wanneer het alles en nog wat kan te voorschijn brengen en voor het nuttige vooral bruikbaar wordt. Het verheerlijkt zich echter, wanneer het langzamerhand zich krachtig toont door het schoone te begrijpen, dit uit te drukken en uit te beelden. Goethe. Das Einfach-schöne wird der Kenner schatzen, Verziertes aber spricht der Menge zu. Goethe. (Natürliche Tochten) Sieht man am Hause doch gleich so deutlich, was Sinnes der Herr ist. Goethe. (Hermann und Dorothea.) De schoone kunsten zijn er niet als plaag voor de menschheid, maar tot haar vreugde. Böcklin. GEMENGDE BERICHTEN /drrn) O SGHOUTE.M bTRTR/R 7 )3 DOETICHEM. De oude gevel voor het modemagazijn „Oud en Nieuw Doetichem" is door brand vernield. De stad verloor daarmede zijn merkwaardigste bouwwerk na de kerk. Het kasteel Heemstede bij Jutphaas dat met zijne oude binnenbetimmeringen door de firma Fred. Muller verkocht zou worden, is onderhands eigendom geworden van den heer L. 1. Heijmeijer te Amsterdam. Nehalennia. In het verslag over 1918 wordt o a. met vol doening gewezen op het verwezenlijken van een reeds in 1914 door de vereeniging uitgesproken wensch, namelijk dat in ver schillende gemeenten in de bouwverordening een welstands bepaling opgenomen is. Ook wordt gewag gemaakt van het voorstel van Ged Staten van Zeelafid aan de Prov. Staten tot instelling van eene provinciale schoonheids-en archaeolpgische commissie. Tot bestuurslid werd herkozen H P. baron van der Borch tot Verwolde en gekozen de heeren Dr W. S. Unger en P. de Bruijne. Vereeniging tot instandhouding van oude gebouwen" te Middelburg. Volgens het jaarverslag hielden de twee belang rijkste punten van het program, de restauratie van het huis In de Steenrotse" en de uitgave eener beschrijving van de „Oude gebouwen te Middelburg" ook dit jaar het bestuur bezig, zonder echter hard vooruit te komen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren W. Berdenis van Berlekom en Mr. M. C van der Veur, terwijl in het verslag de overleden secretaris, de heer W. O. Zwaving die vanaf de oprichting zooveel voor de vereeniging deed her dacht wordt door zijn opvolger Dr. W S. Unger.. ALKMAAR. Eén van de velen. Het is zeker niet de minst merkwaardige der 17e eeuwsche, Alkmaarsche gevels, dien wij hier afbeelden, nu hij veroordeeld is te verdwijnen. Verbouwings plannen van den eigenaar zijn er de oorzaak van, dat dit perceel, waarin thans een drukkerij is gevestigd, spoedig tot het ver leden zal behooren. Met de fagade van 1663, die hoewel daarin reeds Fransche invloed doprschemert op sprekende wijze het decoratieve talent onzer 17e eeuwsche bouwmeesters illustreert, verliezen wij een stukje architectuur op welks be vallige verhoudingen zéker mag worden gewezen. Aangaande de afbeelding zij vermeld, dat de ingang en de benedenvensters werden weggelaten, daar deze van jongeren datum zijn. Het feit, dat het kleurverschil van natuur- en bak steen niet door den teekenaar werd aangegeven, is een gevolg van de later aangebrachte bepleistering. O. Ontsiering te Zierikzee. De „Zierikzeesche bouwvereeniging" heeft, geheel uit eigen middelen, een aantal burgerhuizen in het z.g.n. Vrije gesticht. Deze uiting van partikulier initiatief op het gebied der volkshuisvesting heeft echter helaas geleid tot een bouw van buitengewone leelijkheid. Het is jammer dat de goede duitjes der belangstellenden gestoken zijn in een zóó

Bouwwereld 1918-1923 | 1919 | | pagina 7