102 DE BOUWWERELD. aanmerking komen, meermalen in eenzoodanigen staat van verwaarloozing, dat de koopprijs met honderden, guldens moét worden vermeerderd, voordat de panden in een zoodanigen staat zijn gebracht, dat zij aan hun bestemming behoorlijk kunnen blijven voldoen en hun voortbestaan weder ook voor een êenigszins verwijderden toekomst verzekerd is. Het uitbuitingssysteem hetwelk soms tièntallén van jaren bij de exploitatie is gevolgd en waarbij ten kóste van- het onderhoud abnormaal hooge renten werden getrokken, deed overigens merk waardige perceelen ontijdig op de grens van versleten heid komen. En waar de Vereeniging meermalen voor den aankoop sommen moet betalen wélke alleen verband houden met de huuropbrengst zonder dat voldoende met den achterstand in hét onderhoud kan worden, rekening gehouden, valt het gemakkelijk in te zién,' dat de financiering een uiterst moeilijke kwestie is. Deze omstandigheden doen haar alle recht hebben op de steun van overheid en belangstellende, vermogende particulieren, welke steun haar weliswaar niet wordt onthouden, maar welke haar in veel ruimere mate zal moeten worden verstrekt, zal zij haar doel naar behooren kunnen blijven nastreven. Werd de Vereeniging met de noodige voortvarendheid opgericht, met dezelfde ijver werd aangevangen met het aankoopen van verschillende perceelén. Met een aantal eigenaren van de tot behoud in aanmerking komende panden werden onderhandelingen tot aankoop aangeknoopt. Daar in vrijwel alle gevallen te voren de geneigdheid tot verkoop niet was gebleken en de eigenaren dus tot hét van-de-hand-doen moesten worden aangezocht, leidden deze onderhandelingen slechts in enkele gevallen tot een goed resultaat. In verschillende gevallen wilde mep van verkoop in het

Bouwwereld 1918-1923 | 1919 | | pagina 4