338 DE BOUWWERELD. GEMENGDE BERICHTEN De Staatsbegrooting 1919. Hoofdstuk V. Afd Kunsten en Wetenschappen. De begrooting dezer afd. bedraagt in totaal f 1 806.640. Er is f166.175 meer aangevraagd dan verleden jaar. Voor het bureau van toezicht op de monumenten is een be langrijk hooger bedrag uitgetrokken als gevolg van de uitbreiding, die het aantal leden der commissie heeft ondergaan. Wij ontleenen voorts de volgende posten: Art. 336. Subsidien voor onderhoud en instandhouding van monumenten van geschiedenis en kunst, totaal f 159.870 Art 337. Dito van aan het Rijk behoorende monumenten f60.000. Art. 341. Dito van nog niet ondersteunde monumenten f 59.500. Het subsidie voor de restauratie van het Reventer te Zwolle is afgeloopen, evenals die voor de N. H. kerken te Monnikendam en Oegstgeest en de toren te Poortugaal. Ten behoeve van de voortzetting der aangevangen werken zijn vervolgtermijnen uitgetrokken tot hetzelfde bedrag als voor het loopende dienstjaar is toegestaan. Door overschrijding der ramingen wordt echter voor sommige monumenten verhooging of verlenging der subsidies voorgesteld. De belangrijkste dezer betieft de Dom kerk te Utrecht. De kerkvoogdij heeft het voornemen de restauratie voort te zetten, te beginnen met de sacristy. De afd. B der Rijkscomm. v. d Monumentenzorg adviseert gunstig onder voorbehoud dat een volledig plan van restauratie op gemaakt wordt. De monumenten, waarvoor eveneens een toezegging werd gedaan, maar waarvoor nog geen subsidie werd toegekend zijn 1. De Nieuwe Kerk te 's Gravenhage, 2. Het Raadhuis te Eersel, 3. De St. Agneskapel te Utrecht, 4. De Z O. aanbouw van den Dom te Utrecht, 5. De toren te Doetinchem, 6. De Nieuwstadstoren te Zutphen, 7. De N. H. Kerk te Elburg, 8. De N. H. Kerk te Beilen, 9. De N. H. Kerk te Naarden, 10. De pastorie der N. H. gem te Schelluinen. s De beheerders der sub 8 en 9 genoemde monumenten wenschen de werkzaamheden tot gunstiger tijdsomstandigheden uit te stellen. Met de restauratie der kerk te Elburg kan nog wel worden gewacht. De sub 1—4 bedoelde restauraties zijn geheel of bijna geheel voltooid. Voor de Nieuwe Kerk te 's-Gravenhage bedroeg de raming f 60.000. Hiervoor werd f 25.000 als rijkssubsidie in twee termijnen toegezegd. Y.oor het raadhuis te Eersel werd f 10.000 in uitzicht gesteld in 2 termijnen. Voor de St. Agneskapel te Utrecht f15 000, voorden Dom te Utrecht f 6800, voor den toren te Doetinchem f 20.000, voor den Nieuwstadstoren te Zutphen f 11.000, alles in 2 termijnen. Voor de pastorie te Schelluinen 2 bijdragen van f 6000 en één van f5000 in 3 termijnen. Nieuwe subsidies worden voorgesteld voor den toren te Ritthem (f 10.000 in twee termijnen), de waterponten te Sloten (f3000), de onlangs uitgebrande Ned Herv. Kerk te Zuidland (zeven termijnen van elk f5000). Voor opzicht, onderhoud, herstelling en verdere uitgaven voor het ameublement en de gebouwen van het Paviljoen te Haarlem is uitgetrokken f 5500. Bovendien wordt voor de monumenten een post onvoorzien van f5000 uitgetrokken. Voor een commissie ter bestudeermg van de reorganisatie van het Museumwezen is f 1500 voor gesteld, voor de commissie van het architectuurmuseum f 1000, voor het Ned. Instituut voor geschiedkundig en kunst historisch onderzoek te Rome f 3000. Voorgesteld wordt f700 beschikbaar te stellen voor de Hidde Nijland stichting te Hindeloopen. Deze bestaat uit eene verzameling van oud-Hindëlooper kunst en geschiedenis, welke aan de gemeente is gegeven Door een ingezetene is een huis beschikbaar gesteld, doch de gemeente kan de verbouwing niet bekostigen Ais nieuwe subsidies voor uitgave van oorkonden en tijd schriften komen o.a. voor f 500 voor het Bulletin van den Ned. Oud Bond en f 1500 per jaar voor een „Jaarboek voor Ambachts- en Nijverheidskunst", uitgaande van de V. A. N K. Voor de Ver. ter veredeling van het ambacht is f3000 uitgetrokken voor ,den Bond Heemschut f5000, voor de Ver. Hendrik de Keyser f5000 Bij de Rijksacademie van Beeldende Kunsten wordt mede gedeeld dat een hoogleeraar door ongesteldheid waarschijnlijk ontslag zal moeten vragen. Daar zijne lessen niet meer door één persoon kunnen worden gegeven, zouden waarschijnlijk behalve een nieuwe hoogleeraar nog vier lectoren moeten worden aangesteld. De Noodboschwet die zoo uitermate heilzaam werkt in het belang van het landschappelijk schoon van ons land, is op de staatsbegrooting in Hoofdstuk X (Landbouw, Nijverheid en Handel) vertegenwoordigd door een post onder de buiten gewone uitgaven ten bedrage van f 20.000 als kosten voor de uitvoering. AMSTERDAM. De kerk van de H. Catharina vroeger ook aan de H Maria Hemelvaart toegewijd aan het Singel bij den Heiligenweg gelegen, is, naar wij vei nemen uit de hand te koop met de aangrenzende pastorie. Hef gebouw dagteekent van 1820 en is volgens Klopfer „Von Palladio bis Schinkel" ontworpen door Tieleman Franciscus Suys. Hoewel deze kerk geen bouwkundig meesterstuk is, behoort zij toch tot de betrekkelijk weinige typische gebouwen van haar tijd. Niet alleen daarom zouden wij echter haar verdwijnen betreuren, doch ook in het verwarrende drukke stadsgezicht van Amsterdam is haar rustige gevel een weldaad voor het oog. Het zou uitermate jammer zijn indien zich hier ter plaatse de treurige ervaring ging herhalen die de Kalverstraat te zien bood bij de slooping der typische Boompjes Kerk en hare vervanging door een winkelgebouw. Inaugurale reden aan de T. H. De reeks wetenschappelijke lezingen over kerkelijke meubelkunst en ikonographie door Prof. Dr. R. Ligtenberg zal worden aangevangen met een openbare les op 28 Sept. in het hoofdgebouw der T. H. (Ver betering van het bericht op blz. 326). Ir. J. A. Bakker, c -i., buitengewoon hoogl. in de afd. der weg- en waterbouwkunde om onderwijs te geven in de leer van het gewapend beton, zal op 1 Oct. eene inaugureele rede uitspreken in de Stads Doelen. Het gouden jubileum def machinefabriek van Gebr. Stork Co. te Hengelo is 4 September gevierd, zij het ook niet met groot feestbetoon, dan toch op een wijze die in de herinnering zal voortleven, door eenige besluiten der Directie ten bate van het personeel. De voornaamste dezer is de stichting eener nieuwe fabrieksschool, de Wilhelminaschool genaamd, aan de Haaks bergenstraat gelegen. Een fraai geïllustreerd extra nummer van de „Hengelosche fabrieksbode" herdenkt in woord en beeld den groei der fabriek en hen die daaraan medewerkten, sinds de stichting door C. T. Stork, die tot 1905 haar bloei kon volgen. Voor de architekten bestaat eene bijzondere aanleiding om de firma Stork te herdenken, aangezien zij de stichster is van het eerste tuindorp in ons land. Uit afbeeldingen en beschrij vingen kennen onze lezers „'t Lansink". Deze onbekrompen opzette woningkolonie behoeft geene vergelijking te schuwen met hetgeen het buitenland op dit gebied kan toonen. Toen de firma Stork de beteekenis van het denkbeeld der tuinstad voor de woningverbetering inzag, heeft zij dit, vele tegenwerking ten' spijt, doorgezet. Nu in ons land tot de stichting van meerdere zgn. „tuinsteden" wordt overgegaan, blijft ,,'t Lansink" de eersteling, welke de bestaande mogelijkheid aantoonde en de groote voordeelen eener dergelijke stichting in het licht stelde. Op het gebied der tuinstad in ons land was de „Coup d'essai" tevens een „Coup de rnaitre".

Bouwwereld 1918-1923 | 1918 | | pagina 8